Case Accounto, czyli jak znaleźliśmy 8 osób na 4 role w RF/SF!

Case study współtworzył/a
Accounto AG

“Firma Accounto to 5-letni start-up ze Szwajcarii, który tworzy rozwiązania techniczne z zakresu księgowości dla średnich i małych przedsiębiorstw (SMP) oraz funduszy powierniczych. Ich produkty upraszczają pracę tych firm i sprawiają, że jest bardziej efektywna dzięki automatyzacji wielu codziennych zadań oraz wdrażaniu Machine Learningu.” (wstęp z ofert pracy)

Misją Accounto jest tworzenie narzędzi, dzięki którym SMP i spółki powiernicze mogą automatyzować zadania związane z administracją i tym samym skupić się na core swojej działalności. A żeby to było możliwe, potrzebni są właściwi specjaliści: zafascynowani innowacjami!

Wyzwanie

Współpracę z Accounto po raz pierwszy zaczęliśmy w 2019. CTO firmy, Jan-Hendrik Heuing, stanął przed wyzwaniem stworzenia zupełnie nowego zespołu w swojej organizacji - i naszym zadaniem była pomoc w realizacji tego celu! 

Szukaliśmy kandydatów_tek na stanowiska:

 • Senior Angular Developer,
 • Senior Ruby on Rails Developer.

Klient założył 4 zatrudnienia w zależności od umiejętności zgłaszających się osób. Od początku kluczowa była komunikacja między zespołami Accounto a Bee Talents, by wybrać nie tylko właściwe talenty, ale też takie, które będą się uzupełniać i stworzą sprawnie działający zespół.

Po ponad dwóch latach (w 2022 roku), klient zwrócił się do nas z kolejnym wyzwaniem w postaci zatrudnienia:

 • (ponownie) Senior Ruby on Rails Developera,
 • Senior Product Ownera.

Accounto było w tym czasie na kolejnym etapie rozwoju zarówno organizacji, jak i produktu. Stąd wynikała silna potrzeba znalezienia już nie tylko programistów, ale też dobrze zorientowanego w IT PO, który spojrzałby na projekt z szerszej perspektywy i zaopiekował się zespołem oraz procesami, wprowadzając zwinne metodyki na nowy poziom.

Realizacja

Kiedy rozpoczynaliśmy współpracę z Accounto po raz pierwszy, klientowi zależało na jak najszybszym wdrożeniu się nowych osób w projekt, walidacji i wprowadzeniu ulepszeń wpływających na performance produktu. 

Kluczowa okazała się forma ogłoszeń oraz podkreślenie w nich niewątpliwych atutów oferty:

 • otwarta komunikacja dotycząca wynagrodzenia,
 • 100% praca zdalna i w pełni elastyczne godziny pracy (które w 2019 roku nie były na rynku normą!),
 • praca w międzynarodowym start-upie finansowym (praca z zespołem ze Szwajcarii).

Współpracę rozpoczęliśmy w maju 2019 roku, a już w czerwcu klient zdecydował się na zatrudnienie pierwszych przesłanych przez nas kandydatów. Cały proces zakończyliśmy w lipcu - w niecałe 2 miesiące zapełniliśmy wszystkie role do zespołu Accounto!

Kiedy w 2022 roku klient powrócił do nas z kolejnymi rekrutacjami, zaproponowaliśmy mu ponowną współpracę z Martą - rekruterką, która opiekowała się jego projektem kilka lat wcześniej. Dzięki temu, że Marta doskonale znała potrzeby i zespół klienta, mogliśmy sprawniej rozpocząć działania na nowe role.

Po 3 latach Accounto wróciło do nas z potrzebą znalezienia kolejnych kilku Ruby Developerów oraz - co ciekawe - Product Ownera (role miękkie są zupełnie inne niż techniczne, ale na takich też działamy :)) Miłym odkryciem był fakt, że nawet po tych kilku latach część zatrudnionych przeze mnie osób wciąż tam pracuje, a nawet więcej - rozwija się w ramach organizacji, czy uczestniczy obecnie w procesie rekrutacji od drugiej strony (np. prowadzi spotkania techniczne)!

Marta Kamińska-Królak, Recruitment Quality Expert, Bee Talents

W tym czasie pojawiła się potrzeba, by rozszerzyć proces nie tylko o kroki, których wcześniej nie było, ale także o dodatkowe osoby kontaktowe. Co ciekawe, obie zmiany usprawniły już i tak szybki proces dzięki jasnemu podziałowi na zadania i odpowiedzialności! 

Proces rekrutacyjny w modelu RF/SF dla Accounto wyglądał następująco:

 1. Pre-interview z Bee Talents (30 minut) - Marta wstępnie sprawdzała doświadczenie kandydatów
 2. Rozmowa biznesowa (30 minut) z Accounto - Diane (People Development & HR Manager) weryfikowała głębiej dopasowanie kandydatów do organizacji
 3. Rozmowa techniczna z CTO i Back-End Tech Leadem z zespołu Accounto - skupiali się na weryfikacji umiejętności związanych z programowaniem
 4. Demo day - płatny dzień, dzięki któremu kandydaci mogli lepiej poznać zespół Accounto (i vice versa)
 5. Przedstawienie oferty

Jednym z kluczowych usprawnień procesu był wgląd w kalendarz CTO! Regularna informacja o dyspozycyjności osób decyzyjnych bezpośrednio wpłynęła na sprawny przebieg rekrutacji.

8

łączna liczba zatrudnień dla Accounto

miesiąc

czas pierwszego zatrudnienia od rozpoczęcia procesu
Efekty

Accounto to nie tylko jeden z naszych zadowolonych, ale przede wszystkim - powracających klientów!

Łącznie zatrudniliśmy dla Accounto 8 osób na 4 różne role:

 • Senior Angular Developer,
 • Senior Ruby on Rails Developer,
 • Ruby on Rails Engineer,
 • Senior Product Owner.

Więcej ciekawostek z procesu:

 • Senior Angular Engineer: 3 na 5 wysłanych w 2019 roku kandydatów zostało zatrudnionych!
 • Senior Ruby on Rails Developer: zatrudniliśmy 2 osoby w miesiąc!
 • Ruby on Rails Engineer: RR (response rate kandydatów, czyli współczynnik odpowiedzi na wysłane przez naszych rekruterów wiadomości) wynosił niemal 52%
 • Senior Product Owner: do procesu zaprosiliśmy 23 kandydatów i kandydatek, a zatrudnienie doszło do skutku już po miesiącu!

Warto też wspomnieć, że jeden z zatrudnionych przez nas w 2019 roku developer rozwinął się w kierunku Back-End Tech Leada i w 2022 roku uczestniczył w procesie zatrudniania nowych osób.

Współpraca z firmą Bee Talents przyniosła nam efektywne i skuteczne procesy rekrutacyjne, pomimo wyzwań związanych z ograniczoną pulą kandydatów na rynku. Regularne raporty i szczegółowe statystyki zapewniały transparentność i możliwość bieżącego monitorowania postępów, a ich zrozumienie i elastyczność wobec naszych potrzeb przyczyniły się do zapełnienia wszystkich otwartych ról w naszej organizacji.”

Zespół Accounto

Koszty
Dowiedz się więcej o usłudze consultingu rekrutacyjnego
Dowiedz się więcej o usłudze RPO
Dowiedz się więcej o usłudze RF/SF
Dowiedz się więcej o usłudze szkoleń
Dowiedz się więcej o usłudze marketingu rekrutacyjnego

Chcesz wiedzieć więcej o zwiększaniu skuteczności działań rekrutacyjnych?