RPO to nie tylko rekrutacja

Case study współtworzył/a
Adrian Roth
CEO
Bitnoise

Bitnoise to poznański software house zatrudniający 28 osób. Specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania i budowania dedykowanych zespołów developerskich dla swoich partnerów. Założyli go w 2009 roku dwaj bracia, Adrian i Łukasz Roth.

Od samego początku ich koncepcją na budowanie firmy były partnerskie relacje, lojalność i wzajemny szacunek. Dlatego też słowa „Like a Family” w odniesieniu do Bitnoise idealnie oddają atmosferę panującą w organizacji.

Wyzwanie

Jak większość założycieli, bracia najpierw rekrutowali samodzielnie. Dedykowane stanowisko rekrutacyjne w firmie mocno nadwyrężyłoby finanse software house’u. Głównymi źródłami pozyskiwania kandydatów od początku stały się zatem portale ogłoszeniowe, takie jak np. pracuj.pl. Firma zatrudniała też dzięki poleceniom.

Wraz ze stabilnym rozwojem firmy, zmieniały się także potrzeby. Klienci wymagali większych zespołów do realizacji projektów, a na skuteczną rekrutację nie wystarczało czasu. Adrian i Łukasz podjęli wówczas decyzję o outsourcingu procesu rekrutacyjnego.

Pierwszą współpracę nawiązaliśmy w standardowym modelu współpracy z agencjami, rekrutując dla Bitnoise dwóch developerów. Jednak wciąż rosnące potrzeby rekrutacyjne skłoniły Adriana i Łukasza do przekazania całości wyzwań HRowych na zewnątrz i podjęcia współpracy w modelu RPO.

Przed nami stały dwa główne cele:

 • Rekrutacja w pełni spójna z wartościami i atmosferą w firmie
 • Opieka nad procesami HRowymi oraz Employer Brandingiem
Realizacja

Ze względu na potrzeby firmy i wyjątkową troskę właścicieli o spójność zespołu, RPO miało kilka głównych zalet:

 • wiedza Klaudii (naszej Tech Recruiter, która realizowała RPO dla Bitnoise) o wszystkich elementach procesu rekrutacji była do dyspozycji Klienta,
 • Bitnoise poza doświadczeniem i wiedzą rekrutera otrzymało także dostęp do narzędzi wspomagających proces – konta LinkedIn RPS oraz Levera – naszego ATSu,
 • bliska współpraca z zespołem Klienta, często „na miejscu”, w jego biurze pozwoliła na szybsze i bardziej skuteczne budowanie relacji z teamem, co z kolei przełożyło się na lepszą współpracę przy usprawnianiu kultury feedbacku,
 • realizacja i usprawnianie procesu onboardingu było wyjątkowo naturalne.

Poza zestawem podstawowym – czyli rekrutacją, onboardingiem i feedbackiem, Klaudia mogła pomagać Klientowi w innych obszarach. Wszystko dzięki temu, że doświadczony rekruter agencyjny zna od podszewki kształt nowoczesnego procesu rekrutacji, od A do Z.

W ciągu pierwszych tygodni współpracy skupiliśmy się na:

 • prowadzeniu procesu rekrutacyjnego, aktywnym pozyskiwaniu nowych kandydatów przy wykorzystaniu LinkedIn RPS oraz Social Media,
 • poprawie procesu selekcji kandydatów,
 • wprowadzeniu usprawnień w proces onboardingu
 • wdrożeniu spotkań feedbackowych z całym zespołem.

Z czasem doszły również działania wzmacniające Employer Branding takie jak:

 • pomoc w organizacji eventów,
 • wsparcie w tworzeniu zakładki „Kariera” na stronie Bitnoise.

6

zatrudnionych specjalistów z obszaru IT

30k

tyle Bitnoise zaoszczędziło na współpracy w modelu RPO vs. Success Fee
Efekty
 • Zrealizowaliśmy potrzeby rekrutacyjne, zatrudniając 6 osób – 5 Developerów i Project Managera,
 • Stworzyliśmy Guide Book dla nowych pracowników, wspólnie z Dominiką, Office Managerem w Bitnoise,
 • Usprawniliśmy procesy HRowe – spotkania feedbackowe, onboarding,
 • Wsparliśmy Bitnoise w planowaniu i organizacji eventów EB,
 • Wsparliśmy Bitnoise w tworzeniu zakładki „Kariera”.

Bitnoise podjęło ryzyko, które się opłaciło – stałym kosztem, niższym od rekrutacji w standardowym modelu współpracy z agencją, uzyskali profesjonalną asystę nie tylko w rekrutacji, ale również w wielu obszarach HRowych, które jej towarzyszą. Dzięki wysokiej świadomości swoich potrzeb oraz pomysłowości i otwartości w ich zaspokajaniu, Adrian i Łukasz pozwoli by zewnętrzny rekruter w bardzo krótkim czasie stał się de facto członkiem zespołu.

Zaufanie, którym obdarzyło nas Bitnoise nie zakończyło się wraz z końcem współpracy w modelu RPO. Po zmniejszeniu potrzeb rekrutacyjnych, zmieniliśmy jedynie jej formę. W kolejnych miesiącach rekrutowaliśmy dla Bitnoise w tradycyjnym modelu.

Klaudia (Tech Recruiter, która realizowała dla nas RPO), dzięki obecności w firmie i stałemu kontaktowi z zespołem, znakomicie znała nasze potrzeby i specyfikę Bitnoise, doskonale wiedziała kogo szukamy. Wsparła nie tylko nasze procesy rekrutacyjne, ale również szeroko pojęte HR i EB. Rekomendujemy Bee Talents za szybkość reakcji, elastyczność, chęć prototypowania rozwiązań i przede wszystkim partnerską współpracę.

Adrian Roth, CEO Bitnoise

Koszty
Dowiedz się więcej o usłudze consultingu rekrutacyjnego
Dowiedz się więcej o usłudze RPO
Dowiedz się więcej o usłudze RF/SF
Dowiedz się więcej o usłudze szkoleń
Dowiedz się więcej o usłudze marketingu rekrutacyjnego

Chcesz wiedzieć więcej o zwiększaniu skuteczności działań rekrutacyjnych?