Klienci RF/SF lubią do nas wracać - historia współpracy z HigoSense!

Case study współtworzył/a
Michał Biernat
Co-founder & CTO
Higo®

Startup HigoSense postawił sobie ambitny cel: stworzenie wyrobu medycznego, który pozwoliłby na zdalną realizację m. in. badań obrazowych gardła i uszu, osłuchu płuc i serca, pomiaru temperatury i badania skóry. Założeniem projektu jest skrócenie realizacji procesu uzyskania diagnozy i zaleceń “ze średnio 2,5 godziny (liczonych od umówienia wizyty lekarskiej w placówce do powrotu do domu) do 40 minut (od podania objawów do postawienia diagnozy)”.

Ekosystem Higo® to urządzenie wspierane przez algorytmy AI oraz aplikacje mobilne i webowe dostępne na 6 rynkach, zaprojektowane przy udziale ponad 50 ekspertów z Holandii, Niemiec, Hiszpanii, Francji i Polski. Marka współpracuje z dużymi firmami medycznymi w Europie i Afryce, dodatkowo Higo® jest wykorzystywane także w punktach dla uchodźców.

Wyzwanie

Współpraca w modelu RF/SF (retainer fee/success fee) sprawdziła się w przypadku firmy HigoSense, ponieważ ich zespół potrzebował pomocy głównie przy rekrutacji wyspecjalizowanych stanowisk, jednak bez konieczności szerszego wsparcia działu HR.

Na przełomie 2 lat klient współpracował z nami trzykrotnie. 

Zaczynaliśmy od roli: 

 • Mid/Senior Java Engineer.

Po pół roku od zamknięcia rekrutacji klient wrócił do nas z rolą:

 • Mid/Senior React.js Engineer.

Następnie, jeszcze w tym samym roku, z rekrutacją na stanowisko:

 • Senior/Lead Embedded Engineer.

Rola 1: Mid/Senior Java Engineer

Start rekrutacji: listopad 2021

Wyzwania: 

 • rynek specjalistów Java był w tym czasie bardzo konkurencyjny (Java Developerzy nie szukali aktywnie pracy na rynku, a bardzo dużą motywacją zmiany pracy były finanse; mimo że klient oferował interesujący projekt w branży health, korporacje fin-tech często miały większe zasoby niż start-up);
 • zależało nam na zrekrutowaniu osoby, która odnajdzie się w startupie, zrozumie jego misję i będzie chciała aktywnie współtworzyć produkt.

Rola 2: Mid/Senior React.js Engineer

Start rekrutacji: lipiec 2022

Wyzwania: 

 • podobnie jak wcześniej - zależało nam na znalezieniu osoby, która będzie aktywnie współpracowała z zespołem developerskim i produktowym w start-upowym środowisku; 
 • w tym czasie produkt już był stworzony, więc poza rozwojem nowych funkcjonalności, rola obejmowała także zadania związane z istniejącym projektem (utrzymanie i testy).

Rola 3: Senior/Lead Embedded Engineer

Start rekrutacji: wrzesień 2022

Wyzwania: 

 • była to rola mało popularna, wręcz niszowa - obszar Embedded to hermetyczne środowisko;
 • stanowisko zakładało pracę hybrydową - szukaliśmy wyłącznie kandydatów i kandydatek z Warszawy i okolic, co dalej zawężało talent pool;
 • dla HigoSense ważne było to, aby znaleźć osobę, która w dalszej kolejności będzie budować własny zespół.

Warto podkreślić też etap, w którym klient się znajdował. Jak wspominał w ofercie pracy i opisie stanowiska: "Budujemy drugą generację tego produktu, dalece bardziej zaawansowaną. Pierwszą projektowaliśmy głównie w outsourcingu, a teraz chcemy budować wartość, kompetencje i doświadczenie od początku in-house. Potrzebujemy przejąć utrzymanie i dalszy rozwój obecnej generacji od partnerów technologicznych do nas." 

Realizacja

Ponieważ rekrutacje były prowadzone na różne stanowiska w różnym czasie, niezwykle istotne było utrzymanie stałego kontaktu z zespołem klienta i dobre rozpoznanie jego realnych potrzeb na daną rolę. Nie bez znaczenia było stworzenie partnerskiej relacji, która nie tylko przełożyła się na fakt, że klient wracał do nas z kolejnymi rekrutacjami, ale także na to, że był otwarty na nasze sugestie dotyczące prowadzonych procesów.

Po searchu kandydatów i wstępnych rozmowach z rekruterami Bee Talents, razem z zespołem klienta zapraszaliśmy kandydatów na dwa spotkania:

 • pierwsze - techniczne - sprawdzające wiedzę/umiejętności twarde kandydata lub kandydatki;
 • drugie - biznesowe - sprawdzające, czy kandydat/kandydatka i zespół klienta mają te same wartości, misję i oczekiwania wobec zadań stojących przed daną rolą.

W przypadku pierwszych dwóch ról zespół Bee Talents był w kontakcie z Leaderem Technicznym po stronie klienta. Przy trzeciej rekrutacji (Senior/Lead Embedded Engineer) osoba kontaktowa po stronie klienta zmieniła się i współpracowaliśmy bezpośrednio z CTO HigoSense - Michałem. 

Ostatnia rola była jednocześnie najtrudniejsza z wszystkich trzech, a ograniczenie lokalizacji do Warszawy i okolic znacząco zmniejszało pulę potencjalnych kandydatów. Wobec takich wyzwań jeszcze większego znaczenia nabrała sprawna komunikacja z klientem - szczególnie przedstawianie danych rynkowych, które pokazują obecną sytuację kandydatów na rynku. Oprócz tego postanowiliśmy poświęcić więcej czasu na wspólną analizę kandydatów, angażując w proces samego CTO. 

Dzięki temu biznesowemu podejściu do rekrutacji, wspólnie z HigoSense wypracowaliśmy nieco inny opis roli niż założony na początku. Zdecydowaliśmy, że stanowisko seniorskie będzie lepiej odpowiadać na aktualne potrzeby (ostatecznie w omawianym czasie okazało się, że większy priorytet jest postawiony na działania techniczne niż budowanie zespołu), a jednocześnie pozwoli nam szybciej znaleźć właściwego kandydata/kandydatkę. W przyszłości zatrudniona osoba naturalnie może stać się leaderem zespołu.

1 tydzień

czas przesłania do klienta pierwszego kandydata na poziomie senior na rolę Senior React Engineera

niecałe 3 miesiące

czas zatrudnienia Senior Embedded Engineera (najtrudniejszej roli w naszych procesach dla HigoSense, przy założeniu kalibracji i zmian w ramach samej roli)
Efekty

W czasie pierwszego projektu z HigoSense udało nam się zbudować partnerską relację, która skutkowała kolejnymi wspólnymi procesami.

Podsumowując: 

 • Łącznie zatrudniliśmy wspólnie 3 specjalistów do zespołu klienta, w tym na niszową rolę Senior/Lead Embedded Engineera!
 • W przypadku roli Senior Java Engineer konwersja z procesu wyniosła 50% - już drugi przesłany przez nas do klienta kandydat został zatrudniony po przejściu procesu!
 • W przypadku Senior Front-End Engineera odnotowaliśmy 43% RR (response rate kandydatów, czyli współczynnik odpowiedzi na wysłane przez naszych rekruterów wiadomości), a rekrutację zamknęliśmy po 2,5 miesiąca!
 • W przypadku najtrudniejszej roli Senior/Lead Embedded Engineera do zatrudnienia doszło w niecałe 3 miesiące od rozpoczęcia procesu!

Dziękujemy zespołowi HigoSense za zaufanie i trzymamy kciuki za dalszy rozwój Waszego produktu!

Najbardziej doceniam cierpliwość i determinację osób, z którymi miałem okazję współpracować :-) Bez względu na trudności, które wspólnie napotykaliśmy w tej wymagającej rekrutacji, zawsze mogłem liczyć na entuzjazm, profesjonalizm i niecodzienną dawkę energii, co z pewnością przekładało się na końcowy sukces projektu! 

Michał Biernat, Co-founder & CTO w Higo® 

Koszty
Dowiedz się więcej o usłudze consultingu rekrutacyjnego
Dowiedz się więcej o usłudze RPO
Dowiedz się więcej o usłudze RF/SF
Dowiedz się więcej o usłudze szkoleń
Dowiedz się więcej o usłudze marketingu rekrutacyjnego

Chcesz wiedzieć więcej o zwiększaniu skuteczności działań rekrutacyjnych?