RPO? Rekrutacja to tylko początek!

Case study współtworzył/a
Mark Phillips & Emma Phillips
właściciele firmy
BORG5

BORG5 to firma inżynieryjna, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań telekomunikacyjnych dla sektora transportu - jej głównym obszarem działalności jest projektowanie, wdrażanie i utrzymanie sieci telekomunikacyjnych dla kolei, 

Działa w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Współpracuje z wiodącymi dostawcami technologii telekomunikacyjnych, takimi jak Siemens i Nokia.

Wyzwanie

Zespół BORG5 potrzebował wsparcia w rekrutacji aż 10 osób na stanowisko Network Engineera. Brak wewnętrznej zdolności rekrutacyjnej w organizacji i ograniczenia związane z lokalizacją kandydatów_tek sprawiły, że BORG5 zdecydował się na współpracę z zewnętrzną agencją rekrutacyjną. 

Klient szukał zarówno doświadczonych osób, jak i początkujących juniorów, którzy mogliby być supportem dla już istniejącego zespołu. Pozornie wiązało się to z tym, że będziemy mogli kontaktować się z wieloma osobami na rynku, a tak duży talent pool potencjalnie dostępnych kandydatów_tek pozwoli nam na sprawne zapełnienie nawet tak wielu ról.

Wyzwanie pojawiło się w momencie, gdy klient uściślił wymagania dotyczące kandydatów_tek. Ponieważ polska filia BORG5 znajduje w Bydgoszczy i zespół pracuje zazwyczaj z biura - to właśnie z okolic tego miasta miały być poszukiwane osoby. Co oznaczało to dla nas? Znaczące ograniczenie talent poola!

Wyzwania rekrutacyjne stanowiły jednak tylko początek naszej współpracy. Szczegółowy zakres współpracy między BORG5 a nami znacząco zmienił się w czasie trwania naszej znajomości - o tym, w jaki sposób, można przeczytać poniżej!

Realizacja

W przypadku rekrutacji na Network Engineera dla powodzenia projektu kluczowa okazała się weryfikacja i głębsza interpretacja poszczególnych etapów procesu w trakcie jego trwania. Wiktoria, Tech Recruiterka zajmująca się projektem, wykonała dla klienta kompleksową analizę rynku, z wyjaśnieniem mechanizmów działania rekrutacji w IT. Ten research, analiza pierwszych odpowiedzi kandydatów_tek na ogłoszenia oraz badanie efektywności różnych jobboardów wypełniło lukę spowodowaną brakiem wewnętrznego działu rekrutacji klienta i pozwoliło na sprawniejsze podejmowanie dalszych decyzji dotyczących procesu. 

Na podstawie informacji od Wiktorii można było wprowadzać zmiany, aby uzyskać lepsze wyniki. Dzięki modyfikacjom treści oferty, sposobu opisania stanowiska i wykorzystaniu dodatkowych miejsc wyświetlania ogłoszenia z powodzeniem znaleźliśmy dla klienta osoby na otwarte role. 

Zatrudnienia to jednak nie wszystko!

Wiktoria zaproponowała klientowi nowe narzędzia, które nie tylko ułatwiły współpracę, ale też pozytywnie wpłynęły na procesy rekrutacyjne w BORG5. Były to m.in.:

 • system do przekazywania CV do klienta, który ułatwił wprowadzanie przez niego komentarzy do rekrutacji i zastąpił stosowane wcześniej excele;
 • możliwość szybkiego sprawdzenia statusu wszystkich kandydatów_ek na każdym etapie procesu rekrutacji;
 • ankieta Candidate Experienctóra stanowiła istotne źródło pozyskiwania informacji zwrotnej od osób biorących udział w procesie - feedback ten wpływał na wygląd całej rekrutacji.

W okresie od czerwca do listopada 2022 zatrudniliśmy nie 10, a 14 (!) osób do zespołu BORG5.

To jednak nie koniec naszej przygody z zespołem BORG5! W styczniu 2023 Mark Phillips, Company Owner & Project Manager, wrócił do nas z pytaniem, czy jesteśmy otwarci na to, aby Wiktoria przejęła w ich zespole obowiązki związane z zarządzaniem projektami. Byliśmy na to jak najbardziej otwarci i w dalszej kolejności wspólnie określiliśmy obowiązki tego specyficznego wsparcia bez rekrutacji. 

Wśród nowych zadań Wiktorii znalazły się:

 • odciążenie pozostałych PM-ów_ek w zespole BORG5 w bieżących zadaniach,
 • opiekowanie się sprawnym przebiegiem trwających projektów, m.in. kontakt z zaangażowanymi osobami i podwykonawcami, 
 • proponowanie, tworzenie i uzupełnianie raportów,
 • pomoc w organizacji  procesów, takich jak m.in. onboarding czy offboarding,
 • audyt i consulting w zakresie tego, co jeszcze by można poprawić w działaniu firmy.

Efekty

Do najważniejszych rezultatów z tej współpracy można zaliczyć m.in. to, że:

 • w ciągu 5 miesięcy współpracy udało nam się zatrudnić 14 osób,
 • odnotowaliśmy response rate (RR, czyli współczynnik odpowiedzi na wysłane przez naszych rekruterów_ki wiadomości) na poziomie 42% - co oznacza, że był znacząco wyższy niż średnia rynkowa 27-28% (dane z badania LinkedIn za Q4 2022 - Q1 2023); świadczy to o bardzo dobrej jakości komunikacji z osobami na rynku,
 • wypracowaliśmy konkretne narzędzia do badania następujących wartości: candidate experience (CX) w procesie rekrutacji, employee experience (EX) w onboardingu oraz EX przy offboardingu,
 • stworzyliśmy szablony mailowe, które przyczyniły się do uzyskania lepszej komunikacji z kandydatami_kami w procesie rekrutacyjnym.

Warto podkreślić, że BORG5 składa się z osób o mocnych kompetencjach technicznych, a wsparcie Wiktorii pozwoliło na usprawnienie współpracy wewnątrz zespołowej oraz uporządkowanie niezbędnych procesów HR-owych!

Elastyczność była kluczowym elementem w relacji między BORG5 a Bee Talents. Zespół był w stanie szybko zinterpretować nasze wymagania rekrutacyjne, a następnie przekształcić to w wymagane umiejętności niezbędne do spełnienia naszych zobowiązań kontraktowych. Doceniając zdolności Wiktorii i jej rozumienie naszej działalności, uznaliśmy, że jest ona idealnym kandydatem do dołączenia do naszego zespołu Project Delivery. Prośba ta została szybko przyjęta i w ciągu kilku tygodni Wiktoria stała się w pełni zintegrowanym członkiem naszego zespołu.

Mark Phillips, właściciel firmy & Project Manager w BORG5

Koszty
Dowiedz się więcej o usłudze consultingu rekrutacyjnego
Dowiedz się więcej o usłudze RPO
Dowiedz się więcej o usłudze RF/SF
Dowiedz się więcej o usłudze szkoleń
Dowiedz się więcej o usłudze marketingu rekrutacyjnego

Chcesz wiedzieć więcej o zwiększaniu skuteczności działań rekrutacyjnych?