Microsoft, który jest twórcą wyszukiwarki internetowej Bing, w 2019 roku zainwestował 1 miliard dolarów w amerykańską firmę R&D, OpenAI. Owocem tej inwestycji było m.in. powstanie 30 listopada 2022 r. Chatu GPT - modelu AI zaprojektowanego do wykonywania zadań w oparciu o naturalny język.

W styczniu 2023 roku ogłoszono drugą wieloletnią inwestycję w wysokości 10 miliardów dolarów, a miesiąc później Microsoft podzielił się informacją o stworzeniu Bing Chatu, co jest kolejnym efektem współpracy pomiędzy Microsoftem a OpenAI.

Jak korzystać z tego narzędzia, do czego służy, jakie ma wady i zalety? Na te pytania odpowiem w tym artykule.

Jak uruchomić Bing Chat?

Bing Chatu możesz używać na komputerze lub urządzeniu mobilnym w przeglądarce internetowej Microsoft Edge. Potrzebujesz konta Microsoft i dostępu do nowej wersji Bing.

Wpisując zapytanie do wyszukiwarki Bing otrzymasz standardowe wyniki, jak w każdej innej wyszukiwarce. Odmianą jest to, co wyświetla się po prawej stronie. Zobaczysz tam okienko Bing Chatu, który również odpowie na Twoje zapytanie.

Możesz przejść od razu do Bing Chatu klikając w ikonkę “chat” (czerwone kółko).

Otrzymywanie odpowiedzi

Nowe narzędzie Microsoftu przetwarza przekazane mu informacje na określone zapytanie.

Bing Chat jest wyszukiwarką internetową wykorzystującą sztuczną inteligencję, więc odpowiedzi są konstruowane na podstawie informacji znalezionych przez wyszukiwarkę w internecie. Poniżej odpowiedź na polecenie “Znajdź definicję Bing Chat”.

Przy poszczególnych zdaniach pojawiają się cyfry, które są linkami prowadzącymi do źródeł. Jakość tych źródeł zależy od tego, jak dobrze pasują do pytania użytkownika i jak wiarygodne są według czatbota.

Przykład powyżej, gdy najechałem kursorem na cyfrę “2”.

Style konwersacji

Możesz wybrać 3 style konwersacji:

 • Zrównoważony, który jest standardową opcją. Odpowiedzi są logiczne i spójne. Równoważą dokładność i kreatywność w konwersacji.
 • Precyzyjny: Odpowiedzi są rzeczowe i zwięzłe, traktując priorytetowo dokładność i istotność.
 • Moc kreatywności: Odpowiedzi są oryginalne i pomysłowe.

Przykłady użycia

Przechodząc do przykładów, w których możesz użyć Bing Chatu, przetestuję również, jak będą zmieniały się odpowiedzi, gdy zastosuję różne style konwersacji.

Wykorzystam wszędzie to samo polecenie:

“Stwórz ogłoszenie dla https://beetalents.com/pl/ na stanowisko Tech Recruiter.
Wymagania:

 • min. 2 lata doświadczenie w rekrutacji
 • umiejętność sourcingu
 • język angielski min. na poziomie B2
 • wysokie umiejętności komunikacyjne

Oferta:

 • wynagrodzenie od 8000 do 10000
 • Umowa o pracę lub B2B
 • prywatna opieka medyczna
 • lekcje języka angielskiego w godzinach pracy”

1. Zaznaczam styl konwersacji: moc kreatywności

Efekt:

Komentarz: Poza końcowym zdaniem, które jest nawiązaniem do naszej misji, kreatywności widzę w treści ogłoszeniabardzo mało. Uważam, że sformułowanie “dołączy do naszej rodziny” nie jest trafne.

2. A teraz zaznaczam styl konwersacji: zrównoważony

Efekt:


Komentarz:
Ikonka pszczółki jest ogromnym plusem (co ciekawe, jest w wersji zrównoważonej, a w kreatywnej nie) :) Duży plus także za opis, dla kogo jest przeznaczona ta oferta (brak jednak nastawienia na wersję tekstu z poziomu kandydata, a jedynie z poziomu firmy). Przysłowiowa “żółta kartka” za zdanie “skontaktujemy się z wybranymi kandydatami” - Bee Talents działa zgodnie z zasadą, że wszyscy kandydaci powinni otrzymać feedback po przesłaniu CV (pewnie wynika to jednak z częstości występowania tego zdania w różnych ogłoszeniach).

3. Na koniec zaznaczyłem styl konwersacji: precyzyjny.

Efekt:


Komentarz:
Otrzymałem opis naszej firmy, listę wymogów oraz ofertę w takiej formie, jaką podałem. Jak sugeruje ten styl konwersacji, nie otrzymasz zbyt wiele (o ile w ogóle) modyfikacji względem treści, którą przesłałeś.

Ciekawe jest, że tylko w tym stylu konwersacji otrzymałem opis wynagrodzenia w formie “brutto”. W reszcie stylów konwersacji, podane widełki były klasyfikowane jako wynagrodzenie netto. Chociaż podałem tylko przedział pensji bez wskazywania, czy jest w formie brutto lub netto.

Czy Bing Chat zostałby dobrym sourcerem?

Poprosiłem Bing Chat o napisanie boolena, który mogę użyć na Linkedin. Boolean ma odnosić się do stanowiska rekruter. Miał użyć synonimów oraz skupić się tylko na Polsce, jako docelowej lokalizacji.

Efekt:

Komentarz: Otrzymałem synonimy słowa “Rekruter”. Przy 2 słowach kluczowych znajduje się cudzysłów. Każda fraza jest oddzielona operatorem “OR”. Dodatkowo, wypisał nam zalecenia do modyfikacji stringu. Nasz pomocnik poradził sobie z zadaniem bardzo dobrze! Poniżej otrzymanej odpowiedzi widoczne są podpowiedzi do dalszej rozmowy (zaznaczone czerwoną ramką). Spróbuję wykorzystać jedną z nich, czyli “Tak, czy możesz pokazać mi więcej przykładów boolean string?”.

Efekt:

Komentarz: Musisz być czujny/a, bo przykładowo string site:(indeed.com OR pracuj.pl) nie zadziała właściwie. Powinien on wyglądać tak site:indeed.com OR site:pracuj.pl. Otrzymałem natomiast pomysły, jak w inny sposób mógłbym napisać nasz boolean oraz operatory z przykładami użycia. Podoba mi się szczególnie podpowiedź do wyszukiwania CV.

Czy Bing Chat jest bezbłędny? Poniżej 2 przykłady, które wskazują, że nie możesz w 100% wierzyć tej technologii. Niech Twoją dobrą praktyką stanie się sprawdzanie linków, które otrzymasz w odpowiedziach. Dlaczego?

Zerknij na przykład poniżej, gdzie poprosiłem o podsumowanie mojego profilu na LinkedInie.

Komentarz: Poprosiłem o podsumowanie mojego profilu na Linkedinie, wskazując mu link. Wygenerował odpowiedź jak na powyższym print screenie. Nie wszystko jest prawdą, ponieważ nie studiowałem na Uniwersytecie Ekonomicznym, nie studiowałem zarządzania i marketingu oraz nie znam języka niemieckiego - żadnych z tych informacji nie zamieszczałem na swoim profilu.

Inny przykład - poprosilem o wyświetlenie aktualnych ofert na stronie Bee Talents.

Komentarz: Żadna z powyżej opisanych ofert nie znajduje się na wskazanej stronie :)

Podsumowanie

Google przez długi czas dominował na rynku wyszukiwarek internetowych, obejmując pozycję monopolisty. Wielu użytkowników internetu wyszukiwanie informacji dokonywało tylko za pomocą wyszukiwarki Google. Bing Chat sprawił, że sposób wyszukiwania informacji może się bardzo zmienić. Chociaż jak pokazują ostatnie przykłady, narzędzie to wymaga jeszcze wiele dopracowań. Mimo wszystko ma duży potencjał i warto je testować.

Czy miałeś/miałaś okazję używać Bing Chatu? Jeżeli tak, podziel się o tym w komentarzu lub napisz do mnie na LinkedIn :) Do spisania! 🙂