Niedawno na naszym beetalentsowym LinkedIn podzieliliśmy się tipem sourcingowym o Dot dot search czyli operatorze ".." (2 kropki). Link do posta znajdziesz tutaj. Dzisiaj pokażę na praktycznych przykładach, w jaki sposób można wykorzystać ten operator w searchu do swoich procesów rekrutacyjnych.

Jeżeli np. chcesz dowiedzieć się, jak znaleźć kandydatów, którzy pracują 3 lata jako Front-end Developer bez używania płatnej wersji Linkedina (tak, zrobimy to kompletnie za darmo przy pomocy x-raya) lub poznać metody szukania kandydatów, których nie zapewnia nawet rozszerzone konto na Linkedinie, to zachęcamy do dalszego czytania :)

Czym jest Dot dot search?

Operator Dot dot (2 kropki, "..") pozwala na pokazanie wszystkich wyników “od” i “do” określonej wartości (włącznie z nią). W praktyce oznacza to, że te dwie kropki (wraz z wartościami przed i po) są danym zakresem, który rozważamy.

Jak technicznie utworzyć zakres?

Czynności, które trzeba zastosować, aby skorzystać z Dot dot searchu:

  1. Przed kropkami "..". wstawiamy początkową wartość zakresu.
  2. Oddzielamy początkową wartość przy użyciu "..".
  3. Po ".." wstawiamy końcową wartość zakresu

Ważne! Nie robimy spacji przed i po ".." (2 kropkach) i pamiętamy o cudzysłowie przed i po wybranych przez nas wartościach.

W efekcie może to np. wyglądać następująco:

  • "1..10"
  • "1..100"
  • "C..A"

Teraz możemy przejść do praktycznych zastosowań Dot dot searchu w konstruowaniu naszych booleanów (czyli ciągów wartości i operatorów, które ułatwiają życie rekruterom i sourcerom, o czym więcej tutaj oraz na naszych sourcingowych szkoleniach otwartych w ramach Rocket Hive).

Praktyczne zastosowania Dot dot searchu

Dot dot search umożliwi nam np. wyszukiwanie kandydatów po określonych zakresach lat doświadczenia, lat nauki, ocen czy liczby rekomendacji. Skupmy się na konkretach.

1) Lata doświadczenia

Stosując poniższy boolean, znajdziesz Front-end Developerów z Angularem, którzy mają min. 3 lata doświadczenia.

Przykład: intitle:"Front End” OR intitle:"frontend” OR intitle:"front-end” site:linkedin.com/in "Angular" "3..8 years"

Co ważne, w naszym searchu pokażą się też osoby, które mają 4, 5, czy 8 lat doświadczenia.

2) Lata nauki

Z kolei poniższe zapytanie pomoże Ci, jeżeli szukasz osoby na stanowisko juniorskie, która ukończyła informatykę najwcześniej w 2015, a najpóźniej w 2021 roku.

Przykład: intitle:"developer" site:linkedin.com/in "computer science 2015..2021"

Oczywiście, można tu wpisać dowolny typ studiów i lata :)

3) Oceny

Pozostając przy temacie studiów, za pomocą Dot dot searchu znajdziesz osoby, które ukończyły swoją uczelnię z daną oceną, kiedy zależy Ci na osobach z najlepszymi ocenami, czyli 4; 4,5; 5.

Przykład:"computer science" site:linkedin.com/in "grade 4..5"

Można też przyjąć założenie, że potencjalny kandydat/ka zapisał/a ocenę w formie litery (system anglojęzyczny). Wtedy można zastosować następujący boolean.

Przykład: "computer science" site:linkedin.com/in "grade B..A"

Daj znać, jakie masz wyniki! :)

4) Liczba rekomendacji

Ostatnim omawianym przeze mnie przykładem zastosowania Dot dot searchu jest wyszukiwanie kandydatów/kandydatek po liczbie otrzymanych rekomendacji.

Przykład: intitle:"Front End" OR intitle:"frontend" OR intitle:"front-end" site:linkedin.com/in "4..100 people have recommended"

Liczne rekomendacje od przełożonych, kolegów z zespołu czy klientów mogą służyć za potwierdzenie umiejętności danej osoby.

Dot dot search vs Linkedin Recruiter

Wyszukiwanie po ocenach czy liczbie rekomendacji nie jest dostępne nawet w rozszerzonej wersji płatnego konta na LinkedIn. Dzięki użyciu Dot dot search otrzymasz zatem dostęp do nowej puli kandydatów :)

Co to oznacza w praktyce? Na pierwszej stronie searchu z rezultatami wyświetlą Ci się inne wyniki niż rekruterom korzystającym z płatnego rekruterskiego konta na LinkedIn (nawet rozszerzonego).

Jak widzisz, zastosowań Dot dot searchu może być co najmniej kilka. A może widzisz jakieś inne możliwości użycia operatora "..", których nie pokazaliśmy? Jeżeli tak, to możesz podzielić się tym w komentarzu lub dać mi znać na LinkedIn - do spisania!