Ten artykuł powstał za zgodą Iriny Shamaevy (link do profilu na Linkedinie), czyli jednej z najbardziej wpływowych osób w społeczności sourcingowej. Irina prowadzi również blog i grupę na Facebooku Boolean Strings, the Internet Sourcing Community. Zachęcam do obserwowania bloga i dołączenia do grupy.

Irina zauważyła, że niektóre funkcje na LinkedInie nie działają lub działają niewłaściwe. Opisała to na swoim blogu, m.in. w tych postach: Job search is haunted i Linkedin software crisis.

Niespodziewanie, dostała odpowiedź od osoby znajdującej się na stanowisku “Director of Product Management from LinkedIn”, że skontaktuje się z nią pracownik LinkedIna, który przyjrzy się opisanym przez Irinę błędom oraz odpowie na jej pytania.

Z Iriną skontaktował się Dan, który pracuje jako Inżynier w LinkedInie.

Irina na bieżąco na swojej grupie na Facebooku udostępnia komunikację z Danem, która odbywa się za pośrednictwem maili. Jeszcze raz zachęcam do śledzenia grupy, a ja podsumuję na podstawie konwersacji Iriny oraz własnych testów, co aktualnie nie działa lub działa niewłaściwie na LinkedInie. Zaczynajmy!

Lata doświadczenia

Zaczynając od przypomnienia - wspominałem już w blog poście “Linkedin Recruiter – wykorzystaj wszystkie możliwości! (cz. 2)”, że filtr związany z latami doświadczeń w rozszerzonej wersji LinkedIna działa niewłaściwie.

Co konkretnie?

  • Osoby, które mają mniej niż rok doświadczenia, filtr zaokrągla do roku. Szczególnie uciążliwe może się okazać, gdy kandydat ma kilka miesięcy doświadczenia, a szukamy osób, które mają min. rok doświadczenia.
  • Osoby, które nie wpisały dat rozpoczęcia i/lub zakończenia pracy nie są możliwe do wyszukania przy użyciu tego filtra. Poniższy użytkownik zostanie pominięty w wynikach wyszukiwania.
  • Jeżeli nie mamy wpisanego wcześniejszego doświadczenia, tylko trwającą pracę lub kilka zatrudnień, to jesteśmy wykluczeni z wyników wyszukiwania. Pamiętajmy także o kandydatach, którzy nie zaznaczyli zakończenia poprzedniego zatrudnienia.
  • Osoby z więcej niż 30 lat doświadczenia również nie są możliwe do wyszukania,  (co jest sprzeczne z informacją na suwaku, natomiast jest to “bug” tego filtra).

Umiejętności

Kolejnym przykładem jest sekcja “skills” z poziomu wyszukiwania.

Przyjrzyj się dwóm poniższym przykładom:

W ramach standardowych wyszukiwarek mamy informację, że “spacja” i “AND” wyrażają to samo. To oznacza, że w naszym wyszukiwaniu w obu przypadkach powinniśmy mieć tyle samo wyników, czyli osób, które na swoim profilu zawarły słowo “Python” oraz “Java”. Jak to się stało, że mamy rozbieżność w wynikach wyszukiwania?

Jeżeli wpiszemy kilka słów w sekcję umiejętności, filtr w niewidzialny sposób nałoży cudzysłów na początku i końcu tych słów. Dlatego, Python Java zmienia się w “Python Java”.

W celu ominięcia automatycznego nakładania cudzysłowu, wpisz jeden z operatorów logicznych, np. “AND” czy “OR” lub samodzielnie dopisz cudzysłów we właściwych miejscach. Rekomendujemy natomiast wybieranie w tym filtrze osobno umiejętności, które są dostępne w liście.

Headline, podsumowanie i opis stanowiska

Tutaj problem dotyczy głównie podstawowej wyszukiwarki LinkedIna, ale bądźmy również czujni przy rozszerzonej wersji.

Przechodząc do sedna problemu, słowa zapisane w sekcji headline, podsumowaniu lub opisie stanowiska są często niemożliwe do wyszukania.

Przykładowo, chciałbym wyszukać Hunga Lee (jeżeli nie śledzisz jego newslettera, polecam się zapisać tutaj) na podstawie jego headline’u, czyli “More signal, less noise, with Recruiting Brainfood”. Wpisując tę frazę w wyszukiwarkę nie otrzymamy żadnych wyników.

Jaka jest odpowiedź Dana na ten problem?

“However, the other reasons we don’t index Headlines and Summary are more subtle. Firstly, the VAST majority of profiles (I don’t have a number but it is likely above 90 or 95%) use “<jobtitle> at <company>” that LinkedIn provides by default. Basically, most people just choose the default, so it winds up being redundant. And the people that do use personalized Headlines usually (again, not always, but often) use pretty flowery language like “World changer” or sometimes slightly humorous things like “CEO at taking-a-break” or something. As a result, indexing this would wind up re-indexing the same information we already have, as well as indexing things that aren’t critical.”

Reasumując, headline’y, które nie są zapisane w sposób “job title at company”, np. “Tech Recruiter at Bee Talents” często są niemożliwe do wyszukania.

Błędy w wyszukiwaniu przy użyciu filtrów

Poniżej lista filtrów, przy których zdarzają się sporadycznie błędy:

  • Branża - pomimo uzupełnienia na swoim profilu sekcji z branżą, nie możemy wyszukać tej osoby poprzez ten filtr;
  • Stopień naukowy - podobny przypadek jak w przypadku “branży;
  • Wielkość firmy - nie wiemy, w jaki sposób są klasyfikowane firmy, które nie podały swojej wielkości;
  • Seniority - poniżej więcej informacji;
  • Stopień kontaktu - jw.

Kolejny filtr - dotyczący seniority (znajduje się w rozszerzonej wersji LinkedIna). Okazuje się, że również tam znajdują się nieprawidłowości. Jak myślisz, na jakim poziomie seniority powinna zostać zaklasyfikowana osoba, której ostatnie miejsce pracy było związane ze stanowiskiem menadżerskim, jak poniżej?

Według filtra, ten użytkownik jest klasyfikowany jako “senior”.

Kolejny przykład: obecnym stanowiskiem kandydata jest “Technical Lead”. Rola, która jest zdecydowanie powiązana z zarządzaniem.

LinkedIn uznaje jak w powyższym przykładzie taką osobę za seniora.

Dlaczego tak się dzieje? Filtr związany z seniority bazuje na długości czasu, jaki spędziliśmy na danym stanowisku. Jeżeli mamy większe doświadczenie na stanowisku seniorskim, a obecnie jesteśmy menadżerem (jak w powyższym przykładzie), to i tak najprawdopodobniej zostaniemy sklasyfikowani jako senior.

Ostatni omawiany filtr - stopień kontaktu”, czyli opcja związana z pokazywaniem profili z grup 1., 2. i 3+, gdzie teoretycznie stopień 1. to osoby z naszej sieci kontaktów, 2. - osoby połączone z osobami z naszej sieci, a 3+ - osoby połączone z osobami z min. 2. stopnia kontaktu. W praktyce jednak jest to nieco pomieszane i przy wyszukiwaniu osób z 3. poziomu kontaktu, wyświetlają się też osoby z 2. poziomu.

Jak widać powyżej, pomimo oaznaczenia w filtrach “3rd Everyone Else” wyświetlają się dwie osoby z 3. poziomu kontaków, ale też jedna z 2. poziomu.

Wyszukiwanie ofert pracy

Wstawiając ogłoszenie o pracę na LinkedInie, miej na uwadze, że Twoja oferta może być trudna do wyszukania.

Jeszcze nie wiemy, dlaczego słowa kluczowe nie są spójnie interpretowane w wyszukiwarce ogłoszeń o pracę.

Dlaczego najprawdopodobniej nie będzie nowych filtrów czy funkcjonalności?

Cytat od Dana “It might sound weird, but each “field” we index and maintain costs us. It costs us in engineering, and also in speed. We spend a lot of time trying to make Recruiter (LinkedIn) FAST, and everything we index frequently makes it slower, by definition. And not just slower now, but slower over time (because we add more and more members).”

Odpowiedzią jest głównie to, że dodanie nowych filtrów spowolniłoby działanie LinkedIna. Miejmy nadzieję, że kiedyś się to zmieni.

Podsumowanie

Zebrałem na ten moment najważniejsze informacje po rozmowach Iriny z Danem, Inżynierem pracującym w LinkedInie.

Liczba błędów nie jest mała. Niewykluczone, że w przysłowiowym “międzyczasie” dowiemy się nowych informacji od Dana, a niektóre funkcje kiedyś zostaną poprawione (lub pojawią się inne błędy). Dlatego postaram się aktualizować ten post, w momencie kiedy tak się stanie :)

Może widzisz inne błędy związane z wyszukiwaniem na tej platformie, a które nie pojawiły się w poście? Jeżeli tak, to zostaw komentarz lub napisz do mnie na Linkedin! :)