Jeśli zajmujesz się wyszukiwaniem kandydatów, to prawdopodobnie używasz operatorów boolean. George Boole był ich twórcą w połowie XIX wieku, a stworzenie narzędzia do wyszukiwań w Google prawdopodobnie nie było jego pierwotnym celem.

Jednak ten matematyk, niemalże samouk, stworzył wiele współczesnych podstaw logiki i algebry. Być może najbardziej fascynującym faktem na temat Boole'a jest to, że założył własną szkołę w wieku 19 lat. Ja w tym wieku ledwo opuszczałem swoją!

Wieki później, sedno myśli Boole'a jest wciąż nienaruszone. Operatory logiki boole'owskiej, takie jak AND, OR |, NOT -, (), '' '', są szeroko stosowane w tysiącach branż, a zwłaszcza w rekrutacji. Nasza Karolina napisała post na naszym blogu o jej ulubionym, darmowym konstruktorze ciągów booleańskich. Jak wynika z jej artykułu, nie musisz zapamiętywać każdego operatora. Zamiast tego, możesz użyć jej sposobu w Excelu lub stron internetowych z boolean builderami.

Znajomość podstawowych operatorów jest niezwykle przydatna, ponieważ niektóre ciągi boolean powinny być wystarczająco łatwe do wprowadzenia ręcznie. Niestety, wiele ciągów może urosnąć do całkiem szalonych długości. Więc aby ułatwić sobie proces nauki, użyjmy porównania do pizzy, aby zrozumieć podstawowe operatory boolean. Jeśli nie wiemy jak używać ich razem w wiązkach, nie uzyskamy żadnych rezultatów.

Custom Search Engine by Google

W mojej pracy korzystałem z kilku narzędzi online, które pomagają mi w searchu. Jednym z najpopularniejszych jest CSE (Custom Search Engine by Google). Jest to proste narzędzie do tworzenia własnych wyszukiwań i dodawania warstw wymagań (przydatne przy pokonywaniu ograniczeń związanych z limitem 100 wyników w Google). Sam proces podzielony na kroki wygląda tak:

  • Wejdź na stronę https://cse.google.com/
  • Kliknij Nowa wyszukiwarka
  • W Witryny do przeszukiwania wpisujemy portale - pamiętaj, aby umieścić * po każdej stronie
  • Utwórz nazwę swojego wyszukiwania
  • Klikamy Utwórz
  • Kliknij Edytuj wyszukiwarkę>Konfiguracja>Witryny do przeszukiwania>Zaawansowane>Strony do wykluczenia (jeśli chcemy)''

Google Custom Search Engine | Boolean

  • Podłącz Zawężenia wyszukiwania z każdej witryny (w Funkcje wyszukiwania)
  • Zmień Układ na Pełna szerokość (najlepiej wtedy widać wyniki wyszukiwania)
  • Kliknij Funkcje wyszukiwania>Zaawansowane, aby zmienić/wybrać język

Voila! To niekoniecznie opiera się na ciągach boolean; to raczej wyszukiwanie x-rayem na stronach, które określimy.

Istnieje kilku dużych graczy na rynku oprogramowania dla boolean builders, które są często częścią większych pakietów oprogramowania rekrutacyjnego. Nie używałem wszystkich programów na rynku oczywiście, ale chciałbym podzielić się moim doświadczeniem z niektórymi.

Hiretual

To narzędzie przenosi boolean building na zupełnie nowy poziom. Nie tylko tworzy ciągi boolean, zapisuje je, ale także przeprowadza wyszukiwania za użytkownika portalu.

Hiretual znajduje informacje kontaktowe i analityczne, raporty, tworzy profile dla użytkownika i jest wzbogacony o uczenie maszynowe (ale co nie jest w dzisiejszych czasach?). Posiada również rozszerzenie do Chrome. Można pobierać informacje kontaktowe i dodawać je do swojego pipeline’u prosto z serwisów takich jak LinkedIn, Facebook czy Github.

Darmowa wersja pozwala znaleźć dziesięć kontaktów tygodniowo, co nie jest wystarczające, chyba że używamy narzędzia tylko jako uzupełnienia innych sposobów wyszukiwań. Można nawet dostosować komunikaty o zgodzie GDPR.

Hiretual | Boolean

Aby rozpocząć wyszukiwanie, trzeba kliknąć na Toolbox. Stamtąd możemy wybrać odpowiednie nazwy stanowisk, umiejętności, branżę, lokalizację i utworzyć booleanowe ciągi wyszukiwania na ich podstawie.

Następnie możemy wybrać dowolną z platform, na których chcemy szukać - jest ich ponad 30, z około 700 milionami profili, jak twierdzi Hiretual. Są one podzielone na Najpopularniejsze, Ogólne platformy, Opieka zdrowotna, Projektanci i badania, Mechanicy, Gry i inne. Następnie klikamy Szukaj talentów, a wyniki będą widoczne w następnej zakładce.

Hiretual to sprawny rekrutacyjny system CRM. Świetne narzędzie do wyszukiwania na Facebooku oraz integracja z portalami takimi jak GitHub czy StackOverflow czynią go liderem na rynku.

Social Talent Boolean Builder

Narzędzie Social Talent zbuduje dla każdego ciąg znaków, zapisze go i pozwoli uruchomić go w wielu miejscach jednocześnie. Posiada również dedykowane rozszerzenie do Chrome, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo proste.

Wpisz nazwę stanowiska, pożądane umiejętności, lokalizację i uruchom go. Daje możliwość wyszukiwania podobnych słów, takich jak: "front end" i "frontend". Można oczywiście wykluczyć rzeczy z wyszukiwania.

Na końcu strony mamy gotowy cały ciąg znaków, z linkami do najpopularniejszych stron, takich jak LinkedIn, Facebook, Twitter, GitHub, Stack Overflow, Xing, Viadeo, Behance, Elance i UpWork, About.me, Pinterest, Weibo, Kaggle, a nawet bazy danych CV w otwartej sieci. Przechowuje historię wyszukiwań. Możemy dodać swoje wyszukiwanie do ulubionych lub stworzyć folder z wyszukiwaniami.

Social Talent Boolean Builder

SourcingLab

To narzędzie pozwala tworzyć ciągi boolean dla wielu stron i przechowywać je. Posiada wszystkie niezbędne opcje do budowania ciągów i można sortować wyniki według wszystkich kryteriów, których potrzebujemy, takich jak nazwa stanowiska lub lokalizacja.

Opcje zarządzania ciągami w SourcingLab są również obfite. Po lewej stronie jest wiele portali, na których mozna wyszukiwać. Za jego pomocą możemy wyszukiwać i tworzyć ciągi boolean na LinkedIn, GitHub, StackOverflow, Twitter, Facebook, Xing, Pinterest, About.me, MeetUp, Ello.co, Ellavate Network, Stage 32, GrabCAD.

Sourcing Lab | Boolean

Co ciekawe, można przeszukiwać konkretne tweety na Twitterze, a nawet uzyskać konkretny identyfikator na Facebooku (znając pseudonim osoby), aby zbadać jej upodobania. Jest dodatkowy plus za korzystanie z tego konstruktora. Każdy zarejestrowany członek otrzyma konto Pro na siedem dni za darmo.

Ciągi boolean są nieocenionym narzędziem dla sourcerów. Ale w końcu, należy pamiętać, że najbardziej istotne "narzędzie" to nasz "mózg". Bądźmy kreatywnio w swoich poszukiwaniach. Im bardziej jesteśmy, tym większe są szanse, że znajdziemy dobrych kandydatów. Powodzenia!