Nie “więcej” a “równo lub mniej”, czyli o operatorze “AROUND(X)” :)

Kontynuujemy serię o operatorach, które nie są dostępne nawet w rozszerzonej wersji płatnego konta na LinkedInie. Razem możemy więcej, dlatego jeżeli połączymy ze sobą wspomniane wcześniej operatory, możemy otrzymać jeszcze ciekawsze i bardziej precyzyjne wyniki, czyli mamy taki “operatorowy” #teamwork! Nie inaczej jest w naszym dzisiejszym przykładzie z “AROUND(X)” ;)

Jeżeli czytając ten tekst nie wiesz jeszcze, czym są “2 kropki” oraz “gwiazdka”, to zachęcam Cię do zapoznania się najpierw z tym materiałem. Znając wszystkie trzy operatory będzie można przenieść nasz search na wyższy poziom, o czym więcej szczegółów poniżej.

Miłego czytania :)

Czym jest AROUND(X)?

“AROUND(X)” to operator, za pomocą którego możemy wyszukać słów oddalonych od siebie dokładnie o X lub mniej słów.

Techniczne zastosowanie AROUND(X)

Poniżej krótka instrukcja, jak korzystać z “AROUND(X)”

 1. Pamiętaj, aby przed i po wstawieniu “AROUND(X)” użyć spacji w zapytaniu.
 2. Chyba, że “AROUND(X)” wstawiasz na początku zapytania. Wtedy użyj “AROUND(X)”.
 3. W miejsce X wpisujemy cyfrę, która definiuje, o ile wyrazów maksymalnie mogą być oddalone od siebie słowa, np. AROUND(3).
 4. Nie oddzielaj AROUND od nawiasów. Operator zadziała tylko w formacie AROUND(X).

Przykładowo, możemy stworzyć taki boolean:

 • site:linkedin.com/in “junior” AROUND(3) “recruiter”.

Powyższe zapytanie zwróci nam następujące wyniki:

 • “Junior IT outsourcing processes Recruiter“;
 • “Junior Talent Acquisition Recruiter”;
 • “Junior Tech Recruiter”;
 • “Junior Recruiter”.

Poniżej, pokażę Ci przykłady zastosowań “AROUND(X)” w konstruowaniu booleanów. O tym, czym są booleany, możesz przeczytać więcej tutaj oraz rozszerzyć tę wiedzę na naszym szkoleniu sourcingowym.

Lokalizacja

Używając X-Raya zapewne niejednokrotnie spotkałeś/aś się z problemem dotyczącym nieprawidłowego wyszukiwania do konkretnej lokalizacji. Załóżmy, że chcesz znaleźć rekrutera/kę w Warszawie. Dodanie tylko słowa “Warszawa” do naszego booleana, np.

 • site:linkedin.com/in intitle:”Recruiter” “Warszawa”

nie spowoduje, że każda z pojawiających się osób będzie mieszkała w Warszawie. Już na pierwszej stronie z wynikami otrzymamy kandydatów pochodzących spoza Warszawy.

“AROUND(X)” rozwiązuje ten problem! Poniżej instrukcja.

 • Wejdź na swój profil na LinkedInie, aby lepiej zrozumieć mechanizm, który zastosuję :)
 • Kiedy będziesz na swoim profilu, zwróć uwagę na to, że pod zdjęciem profil składa się kolejno z: 1. imienia i nazwiska; 2. tytułu; 3. lokalizacji; 4. liczby kontaktów (connections). Dokładnie tak, jak na załączniku poniżej.

Lokalizacja w polskiej odmianie jest zazwyczaj formułowana w ten sposób: miasto, województwo, państwo. W moim przypadku wygląda to następująco: "Poznań, Wielkopolskie, Poland".

Pod lokalizacją jest liczba kontaktów. Po przekroczeniu liczby 500 kontaktów, występuje zapis "500+ connections”. “AROUND(X)” pozwoli nam nie zaprzątać sobie głowy, ile dana osoba ma kontaktów w swojej sieci. Wystarczy, że wstawimy w nawiasie “(5)”, a wyszuka nam osoby, która mają 500 lub mniej kontaktów, np. 300 czy 100.

Korzystając ze stałego schematu zapisu danych na każdym profilu na LinkedInie, czyli: “miasto, województwo, państwo, liczba kontaktów” możemy stworzyć boolean, który pozwoli nam na wyszukanie kandydatów tylko z danej lokalizacji, np. Warszawy.

Zatem, nasz boolean może wyglądać np. tak:

 • intitle:”Recruiter” site:linkedin.com/in ("Warsaw, Mazowieckie, poland" AROUND(5) "connections")

Szukasz kandydata/ki poza Polską, np. w Niemczech, ale nie musi to być osoba z konkretnego miasta? “AROUND(X)”również tutaj Ci pomoże! Użyj wówczas takiego booleana:

 • site:linkedin.com/in ("Germany" AROUND(5) "connections").

Tak samo możesz skorzystać z “AROUND(X)”, gdy chcesz wyszukać kandydata_ki z konkretnego stanu, landu czy innego państwa.

AROUND(X) łączy siły z 2 kropkami (“..”)

Zobaczmy, ile nam może przynieść połączenie dwóch operatorów "AROUND(X)" i "..". Dla przypomnienia, 2 kropki umożliwiają nam wyszukiwanie kandydatów po określonych zakresach, np. latach doświadczenia.

Pozostańmy przy przykładzie naszego “Recruitera”. Załóżmy teraz, że chcesz pozyskać do swojego zespołu Recruitera, który ma od 3 do 12 lat doświadczenia w obszarze związanym z rekrutacją IT.

Wrócmy do Dot dot search. Zakres utworzymy w ten sposób “3..12”. Co dalej? Zauważ, że po wejściu na profil każdej osoby, w sekcji “experience” mamy podane lata doświadczenia na danej pozycji. Lata podane są w formacie “yrs” lub “years”. W ten sposób też wielu kandydatów pisze o swoim doświadczeniu w sekcji z podsumowaniem, np. “I have 8 years of expierence in IT recruiting”.

Na ten moment nasz boolean wygląda tak: 3..12 "years" OR "yrs". Chcemy jednak kandydata_ki z doświadczeniem w obszarze rekrutacji IT. Użyjmy zatem takich słów kluczowych, które by na to doświadczenie wskazywały, np. “IT recruiting” OR “IT recruitment”.

Kandydaci opisując swoje doświadczenie używają bardzo różnych form. Operator “AROUND(X)” zdejmie z nas odpowiedzialność za znalezienie odpowiednich słów pomiędzy naszym zakresem 3..12 "years" OR "yrs" a słowami “IT recruiting” OR “IT recruitment”.

Dodając operator AROUND(4) po naszym zakresie z 2 kropkami sprawimy, że wyszukamy 4 lub mniej wyrazów zawierających słowo “IT recruiting” OR “IT recruitment”, które są oddalone od zakresu. Użyłem cyfry “4”, natomiast możesz spróbować z innymi cyframi.

Boolean, który połączy powyższe informacje może wyglądać tak:

 • intitle:"recruiter" site:linkedin.com/in (3..12 "years" OR "yrs") AROUND(4) (“IT recruiting” OR “IT recruitment”)

W rezultacie otrzymamy kandydatów, z np. takimi połączeniami:

 • “5+ Yrs experience in IT Recruitment”- pomiędzy zakresem “5+ Yrs”, a wyrazem “IT recruiting” mamy słowa “experience” oraz “in”. Łącznie 2 słowa przerwy
 • “5 years of domestic IT recruitment” - pomiędzy zakresem “5 years”, a wyrazem “IT recruitment” mamy słowa “of” oraz “domestic”. Łącznie 2 słowa przerwy
 • “6+ years of experience in the IT Recruitment” - pomiędzy zakresem “6+ years”, a wyrazem “IT recruitment” mamy słowa “of”, “experience”, “in” oraz “the”. Łącznie 4 słowa przerwy.

Jak widzisz, dzięki połączeniu operatorów “..” oraz “AROUND(X)” otrzymaliśmy pulę kandydatów, która w większości (oczywiście zdarzą się w naszych wynikach tzw. fałszywie pozytywne wyniki) spełnia określone przez nas wymogi.

W podobny sposób możesz podejść do swoich rekrutacji, gdy potrzebujesz wyszukać osoby o określonym stażu pracy w danej branży.

Podsumowanie

Jak mogłeś/aś zobaczyć wyżej, w X-rayu możemy użyć operatorów, które możemy stosować niczym filtry w rozszerzonej wersji płatnego konta na LinkedIn. Co najlepsze, niektóre z tych opcji możemy użyć tylko przy tworzeniu booleanów poza tym serwisem. Dla przypomnienia - rozszerzone konto na LinkedIn nie posiada operatora podobnego do “.." (Dot dot searchu), “*" (gwiazdki) czy naszego dzisiejszego bohatera - “AROUND(X)”.  

Łączenie ze sobą operatorów sprawia, że w zależności od potrzeb otrzymujemy jeszcze dokładniejsze wyniki zawężając naszą pulę wyników (lub rozszerzając - w zależności od użytych operatorów).

Masz inne sposoby na użycie “AROUND(X)”? A może widzisz inne możliwości na połączenie wymienionych operatorów? Jeżeli tak, to śmiało się podziel tym w komentarzu lub daj mi znać na LinkedIn – do spisania! :)