Dobrze zorganizowana praca zdalna wymaga zabezpieczenia wszystkich procesów w organizacji, tak aby działały bez szwanku. Jednym z kluczowych jest proces rekrutacji. Okazuje się, że firmy, które już dawno przeszły na rekrutację zdalną, czerpią z tego powodu same benefity. Jak więc skutecznie przygotować się do tego procesu? O czym należy pamiętać i czego unikać? A także co oszczędzamy rekrutując zdalnie? Przeczytajcie nasze 9 rad skutecznej rekrutacji online:

Od paru tygodni widzimy stres, jaki wywołuje w biznesie konieczność przenoszenia części procesów poza biuro, w celu ograniczenia kontaktu między pracownikami w czasach zarazy. Żeby wyjść naprzeciw Partnerom, nasze rozchwytywane szkolenia dla rekruterów IT odbędą się w tym kwartale zdalnie! Zapraszam do zerknięcia na stronę Rocket Hive klikając w link poniżej :) - Ola

Odkryj szkolenia Rocket Hive!

1. Persona to podstawa

Bez względu na to czy rekrutujesz zdalnie czy nie, pierwszym krokiem do skutecznej rekrutacji, powinno być stworzenie persony - czyli profilu osoby, którą chcesz zatrudnić. Dzięki temu, unikniesz porównywania kandydatów do siebie. Jednym z narzędzi, które pomaga stworzyć personę jest np. xtensio lub hubspot, ale wystarczy do tego również dobry excel. Skupmy się na plusach i minusach, a także idealnych i tych mniej pożądanych cechach naszego kandydata. Znając lepiej swoją personę, będziemy potrafili zastosować bardziej trafny język w ogłoszeniu, jak również dystrybuować ogłoszenie w odpowiednich kanałach, tam gdzie znajdują się nasi kandydaci.

2. Odpowiednie narzędzia

Upewnij się, że pracujesz na odpowiednich narzędziach. Google Hangouts, Skype, Zoom.us? A może zwykły telefon? Dobry proces to taki, który jest usystematyzowany, a kolejność etapów transparentna dla kandydata. Pomyśl jakie narzędzia będziesz stosować, aby przebieg procesu był niezawodny. Screening można wykonać telefonicznie, natomiast dłuższą formę spotkania dobrze jest przeprowadzić w formie video-call. Testy techniczne w formie pair-programmingu można wykonać praktycznie na każdym narzędziu, które ma funkcję współdzielenia obrazu. Ponadto nie zapominajmy, że jest wiele rozwiązań, które pozwalają nam sprawdzić kompetencje techniczne kandydatów, takie jak Codility czy HackerRank.

3. Feedback

Podobnie jak w standardowej rekrutacji, informację zwrotną powinien otrzymać każdy kandydat. W zależności od etapu i zaangażowania obu stron w procesie, możemy, z odrzuconym kandydatem porozmawiać telefonicznie, bądź wykorzystać formę pisemną i wysłać e-mail. Doświadczony rekruter, który dobrze rozumie jak ważne jest dbanie o wysokie candidate experience, będzie z pewnością potrafił dobrać odpowiednią formę - adekwatnie do procesu. Obecne systemy do zarządzania rekrutacją, czyli ATSy, bardzo ułatwiają organizację spotkań oraz udzielanie feedbacku. Przykładowo Lever, którego używamy w Bee Talents, jest zintegrowany ze Slackiem i Google Calendar, samodzielnie przypomina o nadchodzących spotkaniach, a także o uzupełnieniu feedbacków. Zdecydowanie więc ułatwia nam ścieżkę komunikacji i powoduje, że możemy się skupić na prowadzeniu procesu.

4. Czas

Zaletą rekrutacji zdalnych jest fakt, że można je przeprowadzić z ludźmi z całego świata. My również nie musimy znajdować się w biurze, a możemy spędzać czas w górach, bądź za granicą. Ważne jest tylko, byśmy upewnili się, że będziemy mieli odpowiednią prędkość internetu, tak by połączenie odbyło się bez zarzutu.  Nie zapominajmy, że kandydatom często towarzyszy stres podczas rozmowy, a słabe połączenie może wpłynąć niekorzystnie na przebieg rozmowy. Warto więc zadbać o kwestie techniczne z odpowiednim wyprzedzeniem.

5. Pula kandydatów

Mając proces zdalny, automatycznie zwiększamy sobie pulę dostępnych kandydatów z innych miast oraz tych, dla których docelowo praca zdalna jest istotnym czynnikiem wpływającym na wybór pracodawcy. Czasami oznacza to nawet 5-10 krotnie więcej potencjalnie zainteresowanych osób i potrafi znacznie przyspieszyć proces rekrutacyjny.

6. Budżety

Rekrutacja zdalna jest przede wszystkim tańsza. Pomijając koszty dojazdu, pozostaje również czas zaangażowanych pracowników (o czym pisałam już wyżej), a co także istotne, w krótszym czasie potrafimy przeprocesować większą ilość kandydatów. Pozostały budżet możesz wydać np. na efektywniejsze narzędzie do zarządzania procesem.

7. Shadowing

Zaletą rekrutacji zdalnej jest możliwość dołączenia osoby robiącej tzw shadowing. Opcja ta pozwala np. na wdrożenie nowego rekrutera, bądź na zaproszenie hiring managera, który chce lepiej poznać proces rekrutacji do swojego działu. Jest to metoda, która bardzo dobrze sprawdza się w wielu przypadkach. Shadowing, który robimy zdalnie jest zdecydowanie bardziej komfortowy, niż spotkanie w biurze.

8. Efektywność

Na koniec, przelicz to. Rekrutacja zdalna jest po prostu efektywna. Możesz zwiększyć liczbę umówionych spotkań i łatwiej zarządzić sytuacją, w której kandydat nie pojawi się na spotkaniu. Dużo prościej jest poprosić kandydata o przestawienie spotkania online o 30 min. niż poproszenie, aby ktoś 30 minut szybciej przyszedł na spotkanie do biura. Więcej kandydatów, to lepsza kalibracja profilu i większe szanse na zatrudnienie właściwej osoby do naszej organizacji.

Jak widać, rekrutacja zdalna ma wiele zalet. Najważniejsze jest jednak abyśmy dobrze przemyśleli cały proces i odpowiednio się do niego przygotowali. Narzędzia, internet i zespół, który działa transparentnie, powinny wystarczyć, żeby proces przebiegał bez zakłóceń. Jeśli chcecie wdrożyć pracę zdalną u siebie, albo zobaczyć jak to działa w innych przypadkach zapraszamy do kontaktu z nami - chętnie opowiemy jak wykonujemy taką rekrutację w praktyce.