LinkedIn jest jednym z najpopularniejszych portali specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Gromadzi profesjonalistów różnych dziedzin z całego świata - nic dziwnego więc, że jest tak chętnie odwiedzany przez Rekruterów.

Jest też często miejscem pierwszego kontaktu między Rekruterem a Kandydatem. Jednak od wysłania InMaila z ofertą do odpowiedniej osoby dzielą nas… tysiące użytkowników. Jak w takim razie wykorzystać LinkedIna do efektywnego sourcingu?

Operatory

Przy sourcingu na LinkedInie używamy podstawowych operatorów, takich jak: AND, OR, NOT, cudzysłów “” i nawias (). Operator NOT jest odpowiednikiem operatora - (minus), który sprawdza się przy X-Ray Searchu, np. na Google. Nie działa on jednak na LinkedInie. Podobnie operator “*”, który w X-Ray Searchu zastępuje nam słowo lub jego fragment, również nie jest supportowany przez LIn. Podsumowując, przykładowy boolean wyglądałby więc tak:

(developer OR “software engineer”) AND java NOT recruiter

Mimo że Operatory LinkedIna są podobne do tych stosowanych przy X-Rayu, należy pamiętać o wyżej wspomnianych niuansach.

Zacznijmy od podstaw

Przede wszystkim, nasze poszukiwania możemy rozpocząć od wykorzystania konta podstawowego. Wystarczy stworzyć booleana z kluczowymi słowami i wpisać go w wyszukiwarkę. Uwaga! Sourcing z konta podstawowego ma jednak pewne limity - w tym wypadku musimy ograniczyć słowa kluczowe do 39.

Sourcing na LinkedIn - wyniki wyszukiwania

LinkedIn Podstawowy umożliwia nam wyszukiwanie Kandydatów z uwzględnieniem takich kryteriów jak: lokalizacja, aktualna/poprzednia firma, język czy branża. Możemy także wprowadzić podstawowe słowa kluczowe. 

Mogłoby się wydawać, że to w zupełności wystarczy do stworzenia pipeline’u odpowiednich Kandydatów. Gorzej, jeśli przeklikamy się do 100 strony wyszukiwania… i nasze wyniki się skończą. Jest to kolejne ograniczenie konta podstawowego - pokazuje nam tylko 100 stron wyników. A co z resztą?

Możliwości konta rozszerzonego LinkedIn Recruiter 

Naszym głównym pomocnikiem przy sourcingu na koncie rozszerzonym jest oczywiście boolean, którego wpisujemy do okienka “Keywords”:

Sourcing na LinkedIn - boolean

To tutaj warto wpisać wszystkie kluczowe wymagania, łącznie z umiejętnościami, językami obcymi, czy technologiami w przypadku rekrutacji IT. Często zdarza się, że Kandydat wymienia swoje umiejętności w sekcji “Summary” i nie zaznacza ich ponownie w sekcji “Skills & Endorsements”. Zawierając więc wszystkie najważniejsze kryteria w booleanie mamy pewność, że LinkedIn nie przeoczy dobrego Kandydata.

Konto rozszerzone to przede wszystkim jednak wiele kryteriów wyszukiwania:

Sourcing na LinkedIn - kategorie
Sourcing na LinkedIn - kategorie II

Tak dokładne filtry pozwalają nam dotrzeć do grupy najbardziej dopasowanych Kandydatów. A jest to grupa całkiem spora - po ustawieniu wszystkich kryteriów i wpisaniu słów kluczowych otrzymamy 1000 rezultatów. Co więcej, możemy obejść ten limit, co nie jest możliwe na koncie podstawowym. Dzięki opcji Hide nasza studnia może się pogłębiać i pogłębiać, dostarczając nam kolejnych Kandydatów:

Sourcing na LinkedIn - wyszukany kandydat

Funkcji Hide używamy przy przeglądaniu naszego Talent Pool w celu odrzucenia niedopasowanych Kandydatów. Jeśli uznamy, że Kandydat nie spełnia naszych oczekiwań, Hide “ukryje” taki profil, tym samym zwalniając miejsce dla kolejnego. Warto zaznaczyć, że algorytm LinkedIna uczy się bazując na ukrywanych przez nas profilach. Innymi słowy, im więcej niedopasowanych Kandydatów “chowamy”, tym lepsze wyniki wyszukiwania.

Baw się booleanem

LinkedIn to międzynarodowy serwis społecznościowy, a każdy użytkownik wybiera w ustawieniach język, w którym czuje się najbardziej komfortowo. Jest to oczywiście język natywny, lub język angielski :) Jeśli sourcujemy na rynku zagranicznym, warto ten rynek najpierw poznać, a potem zebrane dane wykorzystać do pozyskiwania Kandydatów. Przeglądając profile w języku natywnym dla danego rynku warto zwrócić uwagę na często powtarzające się słowa klucze, sprawdzić ich znaczenie i… dodać do swojego booleanu. Na przykład, jeśli poszukujemy Kandydatów aktywnie poszukujących pracy na rynku holenderskim, warto sprawdzić odpowiedniki takich słów jak “open to work”, “available” itp. W ten sposób dotrzemy do większej liczby profili!

Sourcing ma nieskończone możliwości, a LinkedIn udostępnia nam ciekawe funkcje, które mogą wzbogacić nasz search. Odkrywajmy, testujmy, eksperymentujmy! :)