Według danych Indeed liczba ogłoszeń pracy na stanowiska związane z AI wzrosła o 250% między lipcem 2021 a tym samym miesiącem w 2023 roku! W raporcie Światowego Forum Ekonomicznego „Przyszłość miejsc pracy 2023” podkreślono, że stanowiska związane z technologią należą do najszybciej rozwijających się, na czele ze specjalistami w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Co to oznacza dla nas, rekruterów, i jak nie zgubić się w tej nowej rzeczywistości? Rozmawialiśmy o tym podczas webinaru Rekrutacje specjalistów AI krok po kroku - poniżej źródła zebrane przez prowadzących. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć research na temat rekrutacji specjalistów AI, to świetny punkt wyjściowy!

1. How to Attract, Develop, and Retain AI Talent, BCG

Dobre badanie, pokazuje najczętsze błędy, ale też co jest ważne dla specjalistów AI. Ciekawą informacją jest np to że dla osób związanych ze sztuczną inteligencją to nad czym będą pracować jest 2x ważniejsze niż dla innych specjalistów. Z drugiej strony, widać tutaj, że mimo, że 50% firm inwestuje w reskilling, tylko 10% osób na stanowiska AI jest zatrudnianych wewnętrznie. 


2. AI Skills Needs Analysis, The Artificial Intelligence Skills Alliance (ARISA)

Niesamowicie kompleksowy raport organizacji ARISA (Artificial Intelligence Skills Alliance), opisujący jakie role są związane z AI, jakich kompetencji potrzeba, jak można je zaadresować, w jakich obszarach pracują specjaliści AI i wiele, wiele innych informacji. 


3. Top Companies Hiring A.I. Talent, Dice

Krótka analiza danych uzyskanych przez portal DICE oraz firmę konsultingową O'Reilly dotycząca wzrostu liczby ogłoszeń na role związane z AI oraz wynagrodzeń specjalistów. 


4. The Secret to Recruiting Top AI Talent, Intellerati

Artykuł opisujący jakie są wyzwania w szukaniu AIowców,  np. pokazujący jak dużo w ostatnim czasie pojawiło sie na LinkedIn profili z AI, więc ciężko tam znaleźć specjalistę, ale z drugiej strony, gdzie szukać i ile czasu nam to zajmie. 


5. AI and the top technologies 2023 - A summary of the stack overflow report 2023, alphacoders

Analiza największej ankiety dla developerów - StackOverflow pod kątem technologii AI. Warto szukać z użyciem ctrl/cmd+F.


6. AI policies in Poland, OECD

Statystyki dobrze pokazujące tempo rozwoju AI w Polsce - liczbę publikowanych badań, inwestycji w spółki AI i wiele innych, ale też pokazujący jakie hasła powinny nam się z AI kojarzyć. 


7. Future of Work Report. AI at Work, LinkedIn

Raport LinkedIn dotyczący AI - bardziej skupia się na wpływie AI na rynek pracy, tym jakie powstaną nowe role niż niż samych rolach związanych ze sztuczną inteligencją. Bardzo dobrze przygotowany i pełen danych. 


8. Talent Pool: Python Developer, AI Engineer, ML Engineer, ML Ops Engineer

in Poland, TalentPlace

Analiza Talent Pool przeprowadzona przez TalentPlace na podstawie danych z LinkedIn i źródeł takich jak StackOverflow czy BulldogJob. W obrazowy sposób pokazuje jakie umiejętności kojarzą się z AI i Machine Learningiem, jak rozkłada się w kraju talent pool i jak rośnie liczba kandydatów. 

Interesuje Cię temat rekrutacji specjalistów AI? Obejrzyj nagranie naszego webinaru:

Rekrutacje specjalistów AI krok po kroku. AI bez tajemnic: Jak znaleźć, ocenić i zatrudnić najlepszych w branży!