Nie jest sekretem, że dostać się na najniższe szczeble kariery w rekrutacji nie jest trudno. Nie jest to ani najbardziej prestiżowa praca, ani nie wymaga wyjątkowych dyplomów czy umiejętności. Większość stażystów czy młodych rekruterów poradzi sobie w miarę dobrze, dopóki będzie posiadać sporo cierpliwości i trochę umiejętności interpersonalnych.

Zarówno duże, jak i małe organizacje czy firmy rekruterskie oferują programy stażowe, które są świetną okazją dla absolwentów czy poszukujących nowego wyzwania. Obie strony zyskują - stażyści doświadczenie, firmy z kolei, niedrogą siłę roboczą. Obecnie (piszę ten tekst pod koniec września, ale aktualne oferty zawsze znajdziesz tutaj) poszukujemy Tech Rekrutera do naszego poznańskiego biura. Ta rekrutacja sprawiła, że wróciły do mnie wspomnienia związane z moimi pierwszymi krokami w branży. Warto przeglądać takie ogłoszenia jak powyżej nie tylko żeby podjąć u nas pracę (choć polecam!), ale także, aby zrozumieć wymagania, jakie stawiają agencje rekrutacyjne wobec bardziej doświadczonych rekruterów. A więc. Jak zostać rekruterem? A bardziej szczegółowo,

...jak zostać rekruterem IT?

Staże nie są łatwym kawałkiem chleba. Są właściwie inwestycją, w której płacimy własnym czasem. Z finansowego punktu widzenia, większe zarobki uzyskalibyśmy podejmując mniej rozwojową, ale inną pracę. Wyobraźmy sobie więc, że nie mamy przed sobą łatwo dostępnej oferty stażu czy nawet pracy na najniższym szczeblu w zawodzie. Co możemy zrobić samemu, żeby stać się atrakcyjnym kandydatem czy kandydatką na przyszłego rekrutera IT? Przygotowałam poniższą listę, która jest dobrym punktem wyjścia do dalszej edukacji. Co ciekawe, ta lista mogłaby również służyć jako mini-przewodnik do onboardingu rekrutera IT bez doświadczenia!

HR

Przede wszystkim, musisz wiedzieć dokładnie, co tak naprawdę robi rekruter. Postaraj się przyswoić:

 • Jak wygląda typowy przebieg procesu rekrutacji, oraz jakie są w nim role (np. rola hiring managera vs. rekrutera),
 • Jakie są najważniejsze metody znajdywania kandydatów (ogłoszenia o pracę, wyszukiwanie bezpośrednie, headhunting, networking),
 • Najbardziej powszechne metody selekcji kandydatów (screening call, wywiady behawioralne, wywiady kompetencji technicznych, testy psychologiczne, assesment centre)
 • Jak definiuje się profil kandydata (lub tak zwaną “personę kandydata”)

Sourcing

Jeśli chcesz pracować jako rekruter IT, sourcing będzie Twoją codziennością. Wyszukiwanie bezpośrednie jest najczęstszą i najbardziej efektywną metodą zapełniania lejka kandydatów, więc warto zapoznać się bliżej z tym tematem!

 • Socjalizuj się!;) Szukaj relewantnych stron na facebooku, wydarzeń, czy branżowych grup takich jak RoC czy Hr Inspirations&Networking Poland. Przeczytasz tam sporo o doświadczeniach rekruterów. Ale internet to nie wszystko - pokaż czasem swoją twarz! Bezpośrednie kontakty przydadzą Ci się na każdym kroku tej kariery.
 • Uczyń swoim nawykiem czytanie branżowych blogów: Social Talent blog, Jan Tegze: Fullstack Recruiter. Zapisz się do newslettera Hunga Lee.
 • Z naszej lokalnej sceny podążaj za: Bee Talents (a jakżeby inaczej!), Kasia Tang, Agnieszka Deszczka.
 • Jeśli masz odpowiednie środki, znajdź warsztaty z sourcingu lub poszukaj darmowego webinaru na ten temat.
 • Są nawet gry sourcingowe!

IT

Nie miej złudzeń - posiadanie przynajmniej podstaw wiedzy o IT jest niezbędne w pracy rekrutera IT. Musisz wiedzieć mnie więcej, czym tak naprawdę zajmują się kandydaci. Z doświadczenia sądzę, że najlepszym źródłem wiedzy jest tutaj po prostu internet. Jeśli naprawdę chcesz zrozumieć IT, musisz uczynić z niego swoje hobby i poświęcić nieco czasu na naukę. Na start polecam również:

Social Media

Twój sukces w wyszukiwaniu kandydatów w dużej mierze zależy od tego, czy jesteś sprawnym i aktywnym użytkownikiem social mediów. Nie tylko facebooka! Wiedza o tym, jak działają te sieci i jak lubią się komunikować ich użytkownicy będzie bardzo pomocna w Twojej pracy:

 • LinkedIn - jest w pracy rekrutera po prostu niezbędny. Zacznij od zbudowania wiarygodnej sieci, oraz śledź najlepszych rekruterów w poszukiwaniu wiedzy i inspiracji.
 • Twitter, Quora, AngelList - wybierz przynajmniej jedno z tych mediów i zacznij go używać na codzień. Polecam na początek Twittera.

Zostań partnerem dla Twojego klienta

Jeśli chcesz pracować jako “Full-stack recruiter”, będziesz często stawać przed naprawdę różnorodnymi wyzwaniami. Klienci czy Hiring Managerowie nie są grupą, którą łatwo poznać “z drugiej ręki” i nauczyć się dobrych nawyków w komunikacji z nimi. Na szczęście można samodzielnie wypracować podstawy - szczególnie te dotyczące budowania relacji. Dobrym przykładem może być tu praca Dale Carnegie’go.

Networking

Wspomniałam już o tym powyżej, ale warto rozwinąć ten temat trochę bardziej. Im więcej znasz odpowiednich osób - tym łatwiej dostaniesz się na wymarzony pokład. Wyszukuj regularnie meet-upy, konferencje, warsztaty i po prostu zacznij je odwiedzać. Regularnie sprawdzaj branżowe wydarzenia na facebooku i pytaj na grupach o okazję do nauki czy wzięcia udziału w wydarzeniach zamkniętych. Z mojego doświadczenia, rekruterzy to naprawdę otwarta zgraja, która chętnie wyciąga do każdego pomocną dłoń. A więc, zadawaj pytania, proś o radę i krytykę, proś o rekomendacje.

Powyższa lista nie jest w żadnej mierze wyczerpująca, jest to raczej szeroki przewodnik. Każdy z powyższych akapitów mógłby pewnie zostać rozwinięty do rozmiarów książki. Ale dosyć gadania, młody rekruterze, młoda rekruterko - do nauki! :)

Słowo się rzekło - jeśli chcesz pogadać o rekrutacji i wciąż nie jesteś pewien/pewna jak zostać rekruterem IT, napisz do mnie! Zawsze chętnie posłużę radą :)

Update 29.07.: Rozpoczęcie kariery w rekrutacji IT to świetne wyzwanie - ale co jeśli chcesz zostać developerem? Zapraszam do przesłuchania mojego wywiadu z Jędrzejem Paulusem, autorem podcastu Developer Wannabe.

W wywiadzie opowiadam o tym, jakie pierwsze kroki warto postawić, aby stać się atrakcyjnym junior devem w oczach rekruterów!