Choć nowości w językach programowania często nie wpływają bezpośrednio na działalność osób na stanowiskach związanych z rekrutacją i sourcingiem, warto pamiętać, że poszerzanie technicznej wiedzy jest kluczowym elementem naszego sukcesu.

Nawet jeśli te języki mają niszowe zastosowanie, bycie na bieżąco z nowinkami zdecydowanie ułatwia zrozumienie działalności firm, z którymi współpracujemy. Ma to istotne znaczenie zarówno dla klientów, jak i dla samych kandydatów i kandydatek, ponieważ osoby zajmujące się rekrutacją i sourcingiem, które mają głębsze techniczne zrozumienie wymagań i roli, są w stanie lepiej (lub szybciej) odnaleźć idealnego kandydata czy kandydatkę. 

Poszerzanie perspektywy poprzez śledzenie najnowszych trendów i zmian, nawet bez technicznych umiejętności, jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu na polu rekrutacji. Od czego zacząć? Podpowiedź zawarliśmy w tym artykule! Poniżej wybrane trzy z najnowszych ciekawostek dotyczących języków programowania.

Mojo 

Nowo zaprezentowany język Mojo jest promowany jako idealne połączenie łatwości użycia i przejrzystej składni Pythona, z bezpiecznym zarządzaniem pamięcią Rusta. Został stworzony z myślą o wysoce wydajnych obliczeniach, takich jak te wymagane w dziedzinie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Mojo pozostaje kompatybilny z ekosystemem i bibliotekami Pythona, a w przypadku niektórych zastosowań jest szybszy do 35 tysięcy razy niż sam Python! Czy to znaczy, że Mojo zastąpi poprzednika? Na ten moment nie zapowiada się na to, chociażby z uwagi na społeczność Pythona, która docenia mnogość jego zastosowań oraz panującą kulturę pracy z tym językiem. Niemniej jednak, warto być świadomym możliwości, jakie oferuje i mieć go na uwadze.

DeviceScript 

Jest to najnowszy, eksperymentalny projekt firmy Microsoft, który rozszerza język TypeScript i jest dedykowany na małe urządzenia IoT. Kompiluje się on do niestandardowego kodu maszyny wirtualnej, czyli specjalnego formatu rozumianego przez maszynę, dlatego może działać w bardzo ograniczonym środowisku. Warto jednak dodać, że nie wszystkie funkcje TypeScript mogą być wykorzystywane i DeviceScript ma za zadanie wypełnić tę niszę w kompilatorach dla systemów wbudowanych. Choć jest o nim głośno zaledwie od miesiąca, to zyskał już swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Warto podkreślić jednak, że sektor IoT jest obecnie główną siłą napędową gospodarki i integralną rewolucją technologiczną dla większości branż. DeviceScript z pewnością znajdzie więc tu swoje zastosowanie.

Zig 

Według ankiety Stack Overflow 2023 Zig jest najlepiej opłacanym językiem programowania w tym roku, z medianą rocznych zarobków na poziomie ~103k dolarów (wynik uzyskany na podstawie odpowiedzi ponad 47 tysięcy ankietowanych osób). 

Zig to kompilowany język programowania, stworzony w 2016 roku przez Andrew Kelly'ego. Jego celem jest uczynić programowanie jeszcze prostszym, dążąc do tworzenia lepszych rozwiązań problemów, które obecnie są rozwiązywane za pomocą języka C. Zig oferuje nowoczesne funkcje, optymalizacje i różnorodne mechanizmy bezpieczeństwa, a wszystko to bez konieczności przeprowadzania tak wielu kontroli bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym jak w przypadku innych języków. Szacuje się, że w 2025 roku nastąpi pierwszy boom na Zig, naukę i pracę z tym językiem.

Choć wciąż trwają pracę nad jego pełną wersją 1.0, zbudowała się wokół niego społeczność, która wyczekuje godnego następcy już ponad 50-letniego języka C.

Podsumowując

Ze względu na dynamiczny rozwój technologiczny, języki programowania często ulegają zmianie, a także pojawia się wiele nowych. Wspomniane przeze mnie Mojo, DeviceScript i Zig wyróżniają się poprzez wsparcie ze strony dużych korporacji i/lub silnych społeczności. Chociaż nie są one obecnie najbardziej dominujące na rynku, ich użyteczność wciąż może być istotna oraz mogą one współistnieć w już funkcjonującym ekosystemie.

Z perspektywy osób rekrutujących niemożliwe jest zrozumienie wszystkich technicznych kwestii, jednak wierzę, że śledzenie trendów i zmian w IT, przynosi korzyści w codziennej pracy. Od pozyskiwania i zainteresowania kandydatów, przez rzetelne przeprowadzanie selekcji (uwzględniając pogłębione pytania), aż po efektywną współpracę z hiring managerem (dzięki naszemu zrozumieniu roli i potrzeb).

Chcesz zostać ekspertem_ekspertką w rekrutacjach technicznych, ale nie wiesz, skąd czerpać wiedzę? Sprawdź nasze szkolenia otwarte! Od ponad 6 lat tworzymy autorskie rozwiązania dla rekruterów i rekruterek IT, dzieląc się wiedzą i najlepszymi praktykami.