30 listopada 2022 roku, Microsoft i OpenAI ogłosiły światu nowy projekt - ChatGPT, który wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję do generowania rozmów. ChatGPT zyskał ponad milion użytkowników w ciągu zaledwie 5 dni (dla porównania Netflixowi zajęło to 41 miesięcy, Facebookowi 10 miesięcy, a Instagramowi 2,5 miesiąca). 

Google nie mógł pominąć reakcji na tak ogromny sukces jednego z swoich największych rywali. W lutym tego roku oficjalnie zaprezentował własnego chatbota wykorzystującego sztuczną inteligencję o nazwie Bard.

CNN podało, że w wersji demonstracyjnej (dostępnej dla wszystkich) opublikowanej przez Google na Twitterze wpisano pytanie: “O jakich nowych odkryciach z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) mogę powiedzieć mojemu 9-latkowi?”.

Bard odpowiedział, że: “JWST zrobił pierwsze zdjęcia planety poza naszym Układem Słonecznym”. Problem w tym, że według oficjalnych informacji NASA, takie zdjęcie wykonano nie obecnie, a w 2004 roku

Efekt tej błędnej odpowiedzi? Akcje macierzystej spółki Google, Alphabetu spadły o 100 miliardów dolarów! Od tego czasu dostępność narzędzia została zawężona jedynie do użytkowników ze Stanów Zjednoczonych oraz z Wielkiej Brytanii, aby w konsekwencji zebrać feedback i poprawiać na podstawie tej próby jakość jego działania.

Udostępnienie chatbota w Europie zostało opóźnione jednak przez brak wystarczających informacji na temat ochrony prywatności Europejczyków (źródło). Ostatecznie, uporano się z tymi problemami i od 13 lipca Bard stał się ogólnodostępny na terenie Europy.  

Posiadając już dostęp do Barda, podzielę się z Tobą informacjami, jak go uruchomić i przetestować oraz jak spisał się w zadaniach, które dla niego przygotowałem. 

Jak uruchomić Bard?

Aby sprawdzić tego chatbota wystarczy:

  1. Wejdź na stronę bard.google.com. 
  2. Zaloguj się za pomocą Twojego konta Google. 
  3. Następnie zapoznaj się z warunkami i prywatnością.
  4. Po wyrażeniu zgody możesz już korzystać z tego narzędzia! 

Jak widzisz, 4 proste kroki, które zajmą Ci maksymalnie 5 minut umożliwią Ci rozpoczęcie korzystania z tego narzędzia! 

Przykłady użycia

Poniżej na 3 przykładach pokażę Ci, do czego można użyć Barda i jak to narzędzie wypada na tle chatbotów konkurencji. 

1. Aktualność informacji: 

Wiedza ChatuGPT w darmowej wersji jest ograniczona do września 2021 roku. Bard posiada dostęp do aktualnych informacji, co pokazuje poniższy przykład. 

Polecenie: “Kto wygrał mistrzostwa świata w piłce nożej w 2022 roku?

  • co jest zgodne z prawdą.

Postanowiłem doprecyzować u źródła, jak wygląda kwestia aktualności danych. W odpowiedzi na moje pytanie “Do jakiego momentu posiadasz aktualne informacje?”, otrzymałem niniejszą odpowiedź:.

W tym aspekcie, narzędzie Google ma przewagę nad bezpłatną wersją ChatGPT od Microsoftu i OpenAI. 

2. Research konkurencji 

Jednym z zadań osób związanych z rekrutacją jest analiza konkurencji i aktualizowanie danych o rynku. Dlatego sprawdziłem, jak z tym radzi sobie czatbot wykorzystujący sztuczną inteligencję. 

Polecenie: “Stwórz listę konkurencji dla firmy Microsoft. Skup się na firmach oferujących rozwiązania sztucznej inteligencji. Ogranicz się tylko do polskiego rynku. Przedstaw powyższe wyniki w formie tabeli. 1 kolumna: nazwa firmy. 2 kolumna: opis firmy w maksymalnie 4 zdaniach. 3 kolumna: liczba pracowników. 4 kolumna: link do strony internetowej danej firmy”.

Chociaż odpowiedź wygląda wizualnie dobrze, to poprawność danych jest bardzo wątpliwa. Przykładowo, sprawdzając firmę Allegro, według jednego z raportów, które przygotowali czy profilu na Linkedin, ich liczba pracowników jest inna niż w podanej odpowiedzi. Podobnie sytuacja wygląda np. z Ceneo, gdzie liczba pracowników według ich profilu na Linkedin to ok. 200, co potwierdziło również jedno z ich ogłoszeń o pracę (źródło).  

3. Otwieranie linków i przygotowanie podsumowań 

Poprosiłem czatbota, aby podsumował artykuł, który napisałem, “Bing Chat - praktyczne zastosowania”.

Polecenie:

"Jesteś ekspertem ds. copywritingu. Dostałeś za zadanie podsumować ten artykuł https://www.beetalents.com/posts/bing-chat-praktyczne-zastosowania”.

Odpowiedź poniżej. 

Podane informacje nawiązują do Bing Chatu, natomiast w ogóle nie pokrywają się z treścią mojego artykułu. Bard nie wykonał tego zadania prawidłowo. 

W celu sprawdzenia, czy to nie był pojedynczy błąd, poprosiłem o podsumowanie benefitów, które oferuje Bee Talents, wskazując link prowadzący do zakładki kariera na naszej stronie Bee Talents.

Polecenie “Zachowuj się jak ekspert ds. copywritingu. Podsumuj z tej strony https://www.beetalents.com/kariera jakie benefity oferuje Bee Talents”.

Podsumowanie

Przetestowałem Barda w kilku podstawowych zadaniach. Na pierwszy rzut oka, przewagą Barda nad ChatGPT w bezpłatnej wersji jest dostęp do aktualnych danych, które mimo to nie zawsze są prawidłowo zwracane w odpowiedziach. 

Z pewnością to narzędzie wymaga większej ilości testów, aby móc dokładniej opowiedzieć o jego wadach i zaletach, co zamierzam uczynić w następnym blog poście. 

A czy Ty znasz już Barda? Jeżeli tak, podziel się o tym w komentarzu lub napisz do mnie na LinkedIn :) Do spisania! 🙂