Czy już słyszałeś/-aś o Bing Chacie? W poprzednim blogpoście (link tutaj) omówiłem już, jak korzystać z tego narzędzia stworzonego przez Microsoft i OpenAI, a także przedstawiłem pokrótce, jakie ma wady i zalety.

Przyszedł czas, abyś poznał/-a praktyczne zastosowania tej wyszukiwarki internetowej wykorzystującej sztuczną inteligencję w pracy rekrutera czy sourcera, na czym skupię się w poniższym artykule. Zapraszam do czytania i odkrywania wszystkich zastosowań, jakie oferuje Bing Chat! 

Konkurencja dla wybranej firmy

Pierwszym sposobem na wykorzystanie Bing Chatu jest research konkurencji. 

Możesz to wykonać np. za pomocą takiego polecenia: “Stwórz listę konkurencji dla firmy Microsoft. Skup się na firmach oferujących rozwiązania sztucznej inteligencji. Ogranicz się tylko do polskiego rynku”.

Efekt:

Zwróć uwagę, że nie poprzestałem na prostym poleceniu o stworzeniu listy konkurencji dla konkretnej firmy, czyli w tym przykładzie Microsoft. W kolejnym zdaniu zawarłem informacje, jaki rodzaj firm mnie interesuje, a w ostatnim zaznaczyłem, że interesuje mnie tylko polski rynek. Rekomenduję, abyś zawsze w swoim poleceniu dodawał/-a dokładniejsze instrukcje. Dzięki temu otrzymasz odpowiedź bardziej zbliżoną do Twoich oczekiwań. 

Jak wspominałem w poprzednim wpisie na blogu, nie musisz zadowalać się pierwszą otrzymaną odpowiedzią. Uzyskane dane możesz przekształcić w lepszą wizualnie formę, czy też zawierającą kolejną porcję informacji. Do powyższego zapytania można też dodać informacje, takie jak np. liczba pracowników czy odnośnik do strony internetowej. Co więcej, możesz zrobić to za pomocą tabeli. Pamiętaj jednak, aby opisać, za co ma odpowiadać każda kolumna. 

Moje polecenie: “Przedstaw powyższe wyniki w formie tabeli. 1 kolumna: nazwa firmy. 2 kolumna: opis firmy w maksymalnie 4 zdaniach. 3 kolumna: liczba pracowników. 4 kolumna: link do strony internetowej danej firmy.”

Efekt:

Tym sposobem zrobiłem research konkurencji, który zajął mi kilka minut. Bez pomocy Bing Chatu musiałbym poświęcić na to zadanie na pewno dużo więcej czasu! 

Szablon wiadomości na Linkedin

Bing Chat sprawdzi się również w sytuacji, kiedy chcesz stworzyć szablon wiadomości na podstawie ogłoszenia o pracę czy opisu roli. 

W porównaniu do ChatuGPT w ramach korzystania z narzędzia Microsoftu i OpenAI jest możliwość wskazania konkretnego linku, którego AI ma użyć do konstruowania odpowiedzi (ChatGPT w obecnej darmowej wersji nie posiada takiej funkcji). Zwracam jednak uwagę, że zdarzają się przypadki, gdy informacje z linku nie pokrywają się z odpowiedzią chatu. Dlatego zawsze weryfikuj otrzymaną odpowiedź.   

Co ciekawe, przydatną wskazówką dla chatu jest to, w jaką rolę ma wcielić. W tym przykładzie poprosiłem o zostanie profesjonalnym rekruterem. 

Przykład polecenia:

“Jesteś profesjonalnym rekruterem. Na podstawie tego ogłoszenia https://www.beetalents.com/jobs/pre-sales-specialist stwórz szablon wiadomości dla kandydata, którego znajdziesz na Linkedin”. 

Efekt:

Nie byłem zadowolony z otrzymanej odpowiedzi, dlatego poprosiłem o dodanie akapitu zawierającego informacje o ofercie. W poleceniu zawarłem jeszcze jedno zdanie: “dodaj akapit o ofercie”.

Efekt:

W Bee Talents stawiamy duży nacisk na personalizację wiadomości do kandydatów, dlatego przed wysłaniem wiadomości, zredagowałbym nieco pierwszą część, aby nawiązywała do informacji zawartych na profilu kandydata/-ki. 

Po pierwsze, zamiast “Drogi Kandydacie”, przywitałbym się z daną osobą, np. używając zwrotu “Część [imię], miło Cię poznać”. Skracam wtedy dystans oraz odnoszę się bezpośrednio do mojego odbiorcy używając jego/jej imienia. 

Następnie, wspomniałbym o doświadczeniu, które jest powiązane z oferowanym stanowiskiem, np. “Widzę, że przez ostatnie X lat pracowałeś/-aś na stanowisku Pre-Sales Specialist w firmie X, gdzie zajmowałeś/-aś się aktywnym kontaktowaniem potencjalnych klientów. Robiłeś/-aś to za pomocą różnych platform (m.in. Linkedin, mail czy telefon), co się idealnie składa, bo w naszej firmie robimy podobnie.” Na miejscu kandydata/-tki też wolałbym mieć pewność, że wysyłana oferta jest dopasowana i nie trafiła do mnie z tzw. “przypadku”.

Proces rekrutacji

Bing Chat może być dla Ciebie świetnym wsparciem nie tylko w sourcingu (co już wiesz z powyższych przykładów), ale też w prowadzonym procesie rekrutacji. Może Ci np. pomóc w konstruowaniu feedbacku dla kandydatów. 

Chcąc to zrobić, nie zapomnij podać nazwy firmy, stanowiska i powodów odrzucenia. Ja na koniec dodałem jeszcze dodatkową informację o zachęceniu kandydata do dalszego rozwoju :) 

Przykład polecenia:

“Napisz wiadomość e-mail, w której odrzucisz kandydata o imieniu Radek na stanowisko Rekruter w Bee Talents. Główne powody odrzucenia: brak wystarczającej znajomości języka angielskiego, brak doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku, niewystarczające umiejętności sourcingu. Zachęć Radka do dalszego rozwoju i ponownej aplikacji po zdobyciu odpowiednich umiejętności.”.

Uważam, że powyższy przykład jest bardzo generyczny oraz nie buduje pozytywnych wrażeń u odbiorcy. 

Jak to zmienić? W poprzednim artykule wspomniałem, że Bing Chat oferuje 3 style konwersacji (zrównoważony, precyzyjny oraz kreatywny). Wszystkie dotychczasowe odpowiedzi były generowane w domyślnym stylu, czyli zrównoważonym

Poniżej odpowiedź w innym stylu konwersacji, “kreatywny".

Efekt: 

Ten przykład w mojej ocenie wygląda już dużo lepiej! Bing Chat nie tylko posłużył się wskazanymi przeze mnie powodami odrzucenia, ale przy każdym powodzie wyjaśnił, dlaczego jest istotny. 

Przy zachęceniu kandydata do dalszego rozwoju, narzędzie Microsoftu podało konkretne przykłady, jak może tego dokonać, np. słuchając podcastów czy czytając blogi.

Dokonując drobnych poprawek, ta wiadomość mogłaby zostać wykorzystana w realnej sytuacji. 

Przygotowanie agendy na szkolenie

Sztuczna inteligencja bardzo dobrze sprawdza się też w zadaniach bardziej “kreatywnych”. Jednym z takich zadań może być przygotowanie agendy na szkolenie.

Tworząc polecenie, dobrze jest zawrzeć: czego dotyczy szkolenie, liczbę i rodzaj tematów oraz informacje o grupie docelowej. Tym razem, od razu użyłem stylu konwersacji “kreatywny". 

Przykład polecenia:

"Podaj przykład agendy na podstawowe szkolenie o sourcingu. Agenda ma składać się z 10 tematów. Uczestnicy szkolenia są początkującymi w tym obszarze".

Efekt:

Uważam, że agenda jest bardzo dobrze dopasowana do tematyki. Każdy z punktów jest szczegółowo rozpisany, co będzie dodatkowo pomocne w przygotowaniu się do szkolenia. 

Ten przykład potwierdza po raz kolejny, że styl konwersacji ma duży wpływ na otrzymywane rezultaty. Wybierz styl “kreatywny”, gdy potrzebujesz bardziej rozbudowanych i pomysłowych odpowiedzi.

Podsumowanie

Powyższe przykłady pokazały, że Bing Chat może Ci pomóc w Twojej codziennej pracy jako rekrutera czy sourcera. Bardzo dobrze radzi sobie z researchem, tworzeniem agendy czy tworzeniem szablonów wiadomości. 

Chociaż narzędzie nie jest wolne od błędów, to konstruując odpowiednie polecenie i dodając potrzebne informacje, wpływasz na to, jak będzie wyglądała odpowiedź. Tworzenie precyzyjnych poleceń, to kompetencja, która - jak każda inna - wymaga praktyki i ćwiczeń*. 

*Co ciekawe, ostatnio dużo mówi się też o powstającym stanowisku Prompt Engineera. Głównymi zadaniami takiej osoby jest opracowywanie odpowiednich promptów (poleceń), które umożliwią modelom generowanie wartościowych wyników i pomogą osiągać cele biznesowe. Jedną z pierwszych firm na polskim rynku, która rozpoczęła nabór na tę pozycję jest Inpost (o czym informował CEO, Rafał Brzoska pod tym wpisem). Business Insider informuje też, że niektórzy specjaliści w tej dziedzinie mogą liczyć na zarobki sięgające 335 tys. dolarów rocznie (więcej tutaj)! 

Ja z kolei jestem ciekawy, czy miałeś/-aś już do czynienia z Bing Chatem i/lub czy znasz jego inne praktyczne zastosowania. Jeżeli tak, to zapraszam do kontaktu ze mną na LinkedIn - chętnie podyskutuję! :) Do spisania! 🙂