Upwork to platforma, która łączy freelancerów z biznesem. Na platformie znajduje się 12 milionów zarejestrowanych freelancerów oraz 5 milionów klientów. W tym, ok. 5 000 użytkowników mieszka w Polsce.

W poniższym wpisie dowiesz się, w jakich sytuacjach oraz w jaki sposób możesz wykorzystać Upwork przy prowadzeniu procesu rekrutacji.

Pierwszy krok - utworzenie konta

Na Upworku możemy utworzyć 2 rodzaje kont:

 • Jako zleceniodawca, przedstawiając profil naszej działalności - możemy wówczas dodać darmowe ogłoszenia o pracę lub zlecenie.
 • Jako freelancerzy, opisując nasze doświadczenie, umiejętności czy projekty, w których braliśmy udział.

Po zarejestrowaniu się na platformie, zostaniemy przekierowani do dodania darmowego ogłoszenia.

Profil zleceniodawcy

Kroki, przez które musimy przejść to:

 1. Wybranie tytułu
 1. Opisanie wymogów, które powinien spełnić freelenacer podejmując się wykonania naszego zlecenia.
 2. Określenie zakresu zlecanej przez nas pracy.
 3. Zakładany budżet - możemy wybrać stawkę godzinową lub za całe zlecenie.

Mamy możliwość skorzystania z dodatkowych opcji przy rekrutacji do naszego zlecenia, jak na poniższym zrzucie ekranu:

Przechodząc dalej, platforma zaproponuje nam listę “talentów”, czyli użytkowników spełniających nasze wymagania.

Profil freelancera

Poniżej zobaczysz przykładowy profil freelancera:

Poza opisem doświadczenia, wykształcenia czy znajomości języków (podobnie jak na LinkedInie, prawda?), wchodząc na profil freelancera otrzymamy informacje na temat:

 1. “Job successes”, czyli jaki procent projektów został zakończony sukcesem - cenna informacja w kwestii motywacji i dotrzymywania zobowiązań przez daną osobę.
 2. Łącznych zarobków, liczby ukończonych zleceń i poświęconych godzin.
 3. Zakończonych projektów, które wykonał freelancer dzięki połączeniu ze zleceniodawcą na Upworku. Jak zobaczysz poniżej, wchodząc na dany projekt dowiemy się takich informacji, jak np.: czego dotyczył projekt, jak długo trwał, jakie umiejętności były potrzebne oraz jaki był feedback od zleceniodawcy.

Na podstawie realnie wykonywanych zleceń mamy próbkę pracy danej osoby. Dzięki temu możemy lepiej ocenić, czy kandydat poradzi sobie z podobnym projektem, który chcemy mu zaoferować.

Zaproszenia

Do utworzonego zlecenia otrzymujemy 30 darmowych zaproszeń.

Kandydaci na LinkedInie otrzymują mnóstwo ofert, dlatego korzystając z opcji zaproszenia na Upworku, mamy szanse się wyróżnić. Na tej platformie jest znacząco mniejsza liczba rekruterów, co zwiększy nasze szanse na otrzymanie odpowiedzi od kandydata.  

Wyszukiwanie na Upworku

Mamy dostępną zaawansowaną i podstawową wersję wyszukiwarki. Rekomenduję korzystanie z podstawowej wersji, która opiera się na dobrze znanych nam operatorach logicznych.

W obydwóch przypadkach dostępna jest rozbudowana lista z filtrami. Na poniższym załączniku część tej listy:

X-ray Search

Jeżeli chcesz wyszukiwać freelancerów za pomocą x-raya searchu, boolean będzie wyglądał następująco:

 • site:upwork.com/freelancers


Wpisanie “/freelancers” skieruje nasz boolean, aby wyszukiwał tylko profile freelancerów. Po tej kombinacji możemy użyć słów kluczowych. Przykład poniżej:

 • site:upwork.com/freelancers "cloud architect" "AWS"

Profil jako freelancer

Wcześniej przedstawiałem Ci wykorzystanie Upworku przy utworzonym profilu jako zleceniodawca. Teraz krótko omówię, jakie korzyści w kontekście prowadzonej rekrutacji daje zarejestrowanie się jako freelancer.

Na wstępie zaznaczę, że tworzenie profilu jako freelancer jest bardziej czasochłonne. Nawet przy zaznaczeniu podstawowych informacji bedzie trzeba poświęcić ok. 20 minut.

Posiadając założone konto można wyszukiwać zleceń. W tym przypadku filtry również są rozbudowane, co ułatwi Ci znalezienie odpowiedniej oferty.  

Dlaczego jako rekruterzy mamy szukać zleceń? Możemy to robić np. w celu porównania naszej oferty z innymi.

Jak widzimy na poniższym screenie, mamy dostęp do informacji, takich jak: popularność oferty, poziom zainteresowania, statystyki dotyczące trwającego procesu rekrutacji oraz stawka.

Posiadając wymienione informacje przed rozpoczęciem rekrutacji, możemy dokładniej prognozować, jak rynek zareaguje na naszą ofertę. Mamy też dodatkowe źródło do dyskusji z naszym Klientem/Hiring Managerem do zmiany warunków.

Podsumowanie - do czego możemy wykorzystać Upwork?

Upwork możemy potraktować jako:

 • Dodatkowe źródło sourcowania kandydatów, a w przypadku projektów krótkoterminowych może to być nasz główny zasób na przeprowadzenie sourcingu.
 • Pozyskiwanie kandydatów poprzez opublikowanie darmowego ogłoszenia.
 • Kolejne lub pierwsze miejsce do kontaktu z kandydatem - jak wspomniałem wyżej, na tej platformie jest dużo mniej rekruterów, dzięki temu można się wyróżnić.
 • Informacja o stawkach (oczekiwanych przez freelancerów i proponowanych przez zleceniodawców), czyli jak rynek wycenia naszą ofertę oraz argumenty do dyskusji o zmianie oferty.
 • Informacja o umiejętnościach kandydata - na podstawie wykonanych realnie projektów - otrzymujemy próbkę pracy tej osoby w ramach konkretnych zleceń.

A może znasz inne sposoby wykorzystania tej platformy, których nie ująłem w tym wpisie? Jeżeli tak, możesz podzielić się tym w komentarzu lub dać mi znać na LinkedIn – do spisania! 🙂