Poznaj “gwiazdkę” naszego wpisu, czyli nieco o */asterisk searchu  ;)

Ostatnio pokazaliśmy, że używając Dot dot searchu, czyli ".." (2 kropek) możemy mieć dostęp do metod szukania kandydatów, których nie zapewnia nawet rozszerzone konto na Linkedinie.

Dzisiaj przedstawię Ci kolejny operator, czyli gwiazdkę (w formacie "*") ⭐️ W skrócie, gwiazdka służy do zastępowania słowa. Przekonasz się również, że w połączeniu z 2 kropkami może przynieść jeszcze lepsze rezultaty przy wyszukiwaniu kandydatów do Twojego procesu rekrutacyjnego.

Jeżeli czytając ten tekst, nie wiesz jeszcze, czym są 2 kropki oraz jak je stosować, zachęcam Cię do zapoznania się z tym materiałem, zanim przejdziesz dalej. Wiedza na temat Dot dot searchu będzie niezbędna przy konstrukcji booleanów z gwiazdką.

Do czego służy gwiazdka?

Operator “*” ma przede wszystkim 2 zastosowania:

 1. zastępuje jedno słowo
 2. lub pozostawia puste miejsce (więcej o tym później).

Więcej “*” = więcej słów.

Jak technicznie (nie) używać gwiazdki?

Jeżeli chcesz wstawić gwiazdkę pomiędzy dwoma wyrazami, pamiętaj o tych kilku kwestiach:

 1. aby przed i po wstawieniu “ * ” użyć spacji w naszym zapytaniu,
 2. a wstawiając gwiazdkę na początku, użyj tylko spacji po gwiazdce, np. “* rekruter”.
 3. stosując z kolei gwiazdkę na końcu, wstaw spację przed gwiazdką, jak np. tutaj “rekruter *”.

PS Warto też zapamiętać, że gwiazdka nie zadziała bezpośrednio w połączeniu z takimi operatorami jak: intitle, intext, czy inurl. To oznacza, że stosując boolean np.:

 • site:linkedin.com/in intitle:"senior * recruiter"

nie otrzymamy żadnych wyników.

Możesz natomiast stosować wymienione operatory, gdy bezpośrednio po nich nie występuje gwiazdka (tylko w dalszej części booleana), np.

 • intitle:recruiter site:linkedin.com/in "3 * experience”.

Poniżej, pokażę Ci prawidłowe przykłady zastosowań gwiazdki w konstruowaniu booleanów.

Szukamy słowa pomiędzy wyrazem

Załóżmy, że poszukujesz seniora z doświadczeniem w rekrutacji do swojego zespołu rekrutacyjnego. CV z ogłoszenia jest mało oraz są niedopasowane. Postanawiasz rozpocząć wyszukiwania na włąsną rękę.

Za pomocą X-raya możemy np. stworzyć poniższy boolean:

 • site:linkedin.com/in intitle:"senior recruiter"

Operator intitle służy do wyszukiwania zapytań w tytule strony na LinkedInie.

Często jednak kandydaci/kandydatki stosują różne nazwy stanowisk. W wielu przypadkach pomiędzy słowami “senior” i “recruiter” znajdują dodatkowe frazy. Gwiazdka pomoże Ci dotrzeć również do takich kandydatów. Aby to osiągnąć należy użyć następującego booleana:

 • site:linkedin.com/in “senior” * “recruiter”

Dzięki temu mamy również dostęp do kandydatów/kandydatek z takimi nazwami stanowisk jak: “Senior Technical Recruiter” czy “Senior Tech Recruiter”, ale też “Senior IT Recruiter”.

Otrzymamy w wynikach także osoby, które stosują nazwę “Senior recruiter”, bo, jak pamiętasz, gwiazdka zastępuje słowo lub pozostawia puste miejsce.

Na początku czy na końcu - tam również możesz użyć gwiazdki

Załóżmy, że tworzymy dział rekrutacji w naszej firmie. Szukamy inspiracji odnośnie nazw stanowisk. Wiemy, że jednym członem będzie słowo “Recruiter”. Nie chcemy, aby nazwa stanowiska była zbyt długa i zawierała np. maksymalnie 3 słowa. W tej sytuacji również pomoże nam gwiazdka. Jeżeli dodamy 2 gwiazdki na początku, jak na poniższym przykładzie:

 • site:linkedin.com/in “* * recruiter”

Otrzymamy takie propozycje, jak np.: “IT Recruiter”, “Talent Recruiter”, “Senior Recruiter”, “Recruiter”, “Junior Tech Recruiter”, ale też “Recruiter with German”.

Jak widzisz na ostatnim przykładzie, zastosowanie 2 gwiazdek na początku zastąpi zarówno 2 słowa przed hasłem “recruiter”, ale również na końcu, przenosząc wyraz “recruiter” na początek frazy. Daj znać, jaką Ty nazwę stanowiska preferujesz :)

Gwiazdka łączy siły z 2 kropkami (“..”)!

Używając obu operatowrów - gwiazdki oraz dwóch kropek -możemy zdziałać więcej! Jak wiesz z poprzedniego artykułu, 2 kropki umożliwiają nam wyszukiwanie kandydatów po określonych zakresach, np. lat doświadczenia. Jeżeli do naszego booleanu dodamy gwiazdkę, to nie musimy się już martwić o możliwy zbiór fraz, które łączą się z latami doświadczeń. Otrzymamy również dostęp do większej puli kandydatów, gdyż ( * ) rozszerza poszukiwany zakres fraz.

Warianty ze słowem “experience”:

 • intitle:"recruiter” site:linkedin.com/in "3..8 * experience"
 • intitle:"recruiter” site:linkedin.com/in "3..8 * exp"

W rezultacie, po naszym zakresie, gwiazdka zastąpi takie słowa jak “Yrs” czy “years”. Przykłady: “Recruiter with 8 years experience” czy “7 yrs exp in Non IT Recruitment”.

Zauważ, że po wejściu na profil każdej osoby, w sekcji “experience” mamy podane lata doświadczenia na danej pozycji. Lata podane są w formacie “yrs” lub year”. Dlatego możemy skierować nasz boolean na wyszukiwanie określonego zakresu lat w tej sekcji.

 • intitle:"recruiter” site:linkedin.com/in "3..8 * (yrs OR years)”

W ten sposób, mamy większe szanse otrzymać w wynikach osoby zajmujące pozycję rekrutera od 3 do 8 lat.

Uwaga! Boolean z (yrs OR years), exp czy experience szuka zakresu na całym profilu. Dlatego możemy otrzymać np. osoby, które pracowały w danej firmie od 3 do 8 lat, a mają łącznie ponad 9 lat doświadczenia. Możemy też nie otrzymać osób, które mają łącznie od 3 do 8 lat doświadczenia, ale w jednej firmie nie przepracowały dłużej niż 2 lata.

Testuj i dokładnie sprawdzaj profile - to rada, którą zawsze należy stosować w sourcingu :)

Podsumowanie

Odpowiednie booleany i x-ray dają możliwość odkrycia wyników, które nie są oczywiste nawet w rozszerzonej wersji płatnego konta na LinkedIn. Jeżeli połączymy siły kilku operatorów, otrzymamy jeszcze ciekawsze wyniki!

A może masz sposoby na użycie gwiazdki, których nie pokazałem? Jeżeli tak, to możesz podzielić się tym w komentarzu lub dać mi znać na LinkedIn – do spisania! :)