Miniony rok był dla Bee Talents - i dla mnie - rokiem przełomów i zmian. Mnóstwo pomysłów, ich czasem trudna selekcja, nie zawsze dobrze dobrane środki. Testy nowych rozwiązań, testy testów, wsadzanie kija w mrowisko od każdej możliwej strony.

Co roku na nowo uczę się jak być CEO. Jako firma jesteśmy w ciągłej zmianie. Bardzo to lubię. Zespół jest większy, dojrzalszy. Zmieniają się role, zakresy obowiązków. Czasami zmieniają się ludzie. Otoczenie również jest dynamiczne - nie tylko rynek jest płynny, ale również zmieniające się przepisy prawa zmuszają nas do reakcji.Bycie szefem to niesłychanie różnorodne zajęcie. Wyzwania nie czekają, aż będziemy na nie gotowi. Jak być wierną naszym wartościom, ale jednocześnie twardo rozwiązywać problemy i gasić małe pożary? Kim chcę być dla zespołu, a kogo zespół potrzebuje? Jednoznaczne zdefiniowanie własnej roli jest chyba łatwe tylko dla szefów-dyktatorów. Osobiście bardzo lubię ten płynny stan, pozwala mi uczyć się wciąż nowych rzeczy i podejść.Podsumowania to super przystanek dla naszego umysłu, naszej percepcji. Żeby lekcje wprowadzić w życie, trzeba je dobrze zrozumieć. Jak pionek na planszy, przesunąć się do przodu i nową turę zaczynać z kolejnego pola.Ale 2020 już leci naprzód - nie traćmy więc wspólnego czasu! Oto nasze najważniejsze lekcje, sukcesy i zaskoczenia minionego roku :)

Lekcje

 • Lider musi być obecny i mieć czas. Musi być uważny, czasem pomóc zespołowi zanim problemy się rozrosną, ale niektóre zostawić samopas - zespół rozwiąże je 10x lepiej bez Ciebie. Proste? Nic bardziej mylnego.
 • Zawrotne tempo rozwoju ma swoją cenę, choć może imponować. Zrób oddech, policz straty, policz zyski i zewrzyj szeregi zanim ruszysz dalej.
 • Chcesz robić długie dystanse? Najpierw zrób bazę tlenową - czyli relacje z zespołem i klientami. Bez tego zadyszka dopadnie Cię szybciej, niż myślisz!
 • Dzielenie się obowiązkami nie przychodzi łatwo, ale warto uczyć zespół dzielenia odpowiedzialności.
 • Mały staż w firmie nie oznacza, że dana osoba nie wie lepiej niż Ty, czego potrzebuje zespół. Nowi pracownicy to świetne źródło świeżych insightów. Pytaj ich często o zdanie i zachęcaj do krytyki statusu quo.
 • Spójność komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej to nieustający proces, polegający na ostrożnym składaniu obietnic i rygorystycznym ich spełnianiu.
 • Nierealne i nieosiągalne cele demotywują. Truizm, ale warto go sobie utrwalić. W tym roku wyznaczaliśmy je naprawdę dobrze - na podstawie prawdziwych potrzeb, danych i doświadczeń.
 • Przemyślane liczenie wszystkiego (dzięki Michał/Paweł/Maciej naprawdę prawie wszystkiego!) pozwala odseparować się od własnych emocji i przekonań przy podejmowaniu decyzji.
 • Ale z drugiej strony - w analizie łatwo ugrzęznąć, więc warto uważać na moment, kiedy analizujemy dla samej analizy zamiast zacząć działać.
 • O kulturę firmy trzeba dbać, ale należy też sobie zdawać sprawę, że zmienia się z każdą kolejną osobą, która dołącza do firmy. Bronienie się przed zmianami za wszelką cenę nie ma sensu.

Zaskoczenia

 • wydanie “Powerful” Patty McCord było... świetną, wyczerpującą zabawą!
 • odbiór “Powerful” w środowisku był bardzo pozytywny. Zdecydowanie większy niż się tego spodziewałam - to samo tyczy się jej sprzedaży. To świadczy o sporym apetycie polskiej sceny HR na spożywanie nowoczesnych teorii HR z czołówki światowego biznesu.
 • planowaliśmy otworzyć biuro 300km na zachód (Berlin)… a tymczasem od stycznia możecie nas odwiedzić 300km na wschód, w Warszawie! Piotrek i Veronica zadomowili się w MindSpace w Hali Koszyki, a to dopiero początek. Planujemy również w stolicy regularne spotkania branżowe, więc… czekajcie na najazd Pszczółek w 2020 ;)

Największy sukces

Wprowadziliśmy zupełnie nową dla nas usługę, RPO. Wdrożyliśmy aż 6 takich projektów, a od stycznia ruszają kolejne! RPO to pełen outsourcing rekrutacyjny, w modelu którym rekruter pracuje wyłącznie dla jednego Klienta - najczęściej w jego biurze.O tym dlaczego RPO to model bardziej skuteczny niż Success Fee przeczytaj TUTAJRealizacja tej usługi jest możliwa tylko dzięki ogromnej elastyczności naszych rekruterów, zespołowi Biz Dev ale przede wszystkim to duża zmiana organizacyjna dla całego BT. Uczymy się wielu rzeczy na nowo - ale warto być innowatorem na swoim rynku.RPO realizujemy już w kilku miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

Podsumowanie roku 2019 | Bee Talents

Nagrody!

W tym roku, nie da się ukryć, nagród dostaliśmy sporo. Najbardziej dumni jesteśmy chyba z tych trzech:

Rozwojowe Inicjatywy zawodowe poza BT

Lubię podsumowania. Z dystansu zawsze sprawy wyglądają nieco inaczej niż wtedy, kiedy wciąż jesteśmy w wirze walki. Choć może zacierają się szczegóły, łatwiej przyrównać stan faktyczny do swoich wizji i założeń z przeszłości. Czy przeszła “ja” miała rację, czy może była w błędzie? Dlaczego? Dzisiaj wiem więcej.W tym roku Bee Talents będzie świętować 5 lat swojego istnienia. 5 lat temu nie miałam pojęcia, że nasza ścieżka będzie tak właśnie wyglądać - i czuję wielką ekscytację myśląc o niespodziankach nadchodzących pięciu. Zagwarantować mogę tylko jedno - nasze story trwa i kolejne rozdziały będą jeszcze ciekawsze :)